Hlavní navigace

Klíčová investiční témata roku 2010 budou pestrobarevnější, říká ING Investment Management

Společnost ING Investment Management Europe (ING IM) na své Výroční predikční konferenci oznámila, že v roce 2010 očekává růst rozdílů ve vývoji v makroekonomice, na trzích i sektorech a větší divergenci a pestrobarevnost témat investování.

Sdílet

Podle jejího názoru bude výkonnost rozvíjejících se trhů nadále lepší než výkonnost vyspělých trhů, a to díky lepší dynamice růstu a dostatečné likviditě. Dále očekává, že investoři budou preferovat rizikovější aktiva před těmi bezrizikovými. Přitom se v rámci expozice na rizikové investice mohou přiklánět spíše k defenzivnímu stylu investování.

Naše klíčové investiční téma předpokládá, že investoři budou hledat vysoký, udržitelný růst v prostředí, které bude typické nízkým růstem i výnosy, řekl Eric Siegloff, ředitel oddělení strategie a taktické alokace aktiv v ING IM. Snaha zůstat v černých číslech i v prostředí nízkých výnosů povede k tomu, že investoři budou na akciových trzích upřednostňovat kvalitní tituly s vyšší tržní kapitalizací a také strategie s vysokým dividendovým výnosem. V případě dluhopisových trhů to potom budou kvalitní produkty s vysokým ratingem, dodává Siegloff.

Správce aktiv věří, že největší rizika, kterým budou trhy v příštím roce čelit, souvisí s ukončováním kvantitativního uvolňování, růstem úrokových sazeb, volatilitou cen ropy, tlakem na regulaci finančního sektoru a stylem, jakým budou jednotlivé vlády řídit fiskální politiku.

Témata a rizika se vzájemně prolínají a budou mít podle ING IM významný vliv na akciové a dluhopisové trhy. Pravděpodobně také zvýší volatilitu na trzích oproti současným úrovním.

Akcie

ING IM má pozitivní výhled na akcie rozvíjejících se trhů. Věří, že nabízejí vysoký udržitelný růst. Patrick Moonen, akciový stratég ING IM, k tomu říká: Dnes se již nedíváme na rozvíjející se země jako na trhy hnané pouze globálním růstem, ale jako na region, který disponuje svými vlastními růstovými příležitostmi.

ING IM předpokládá rychlý růst zisků společností v regionu rozvíjejících se trhů, nadprůměrnou rentabilitu ukazatelů zisk na akcii (ROE) i provozní marže. Jedním z hlavních důvodů pro takto pozitivní očekávání je stabilní makroekonomická situace regionu z pohledu vyšší míry úspor, udržitelného poměru zadlužení vůči HDP, vývoje běžného účtu a robustních podmínek pro dlouhodobý růst. Rostoucí ceny komodit na emerging markets mohou výkonnosti regionu napomáhat. Mezi jednotlivými státy však velmi pravděpodobně uvidíme podstatné rozdíly. Exportéři komodit mohou z vývoje cen v roce 2010 těžit, zatímco importéry bude jejich růst omezovat. Měnová politika se začne v rámci jednotlivých rozvíjejících se zemí více odlišovat, protože některé ekonomiky inflace postihne více než jiné.

Co se týče růstu korporátních zisků v roce 2010, předpovídá ING IM, že jejich silný růst potáhne snižování nákladů a zlepšení růstu tržeb. Tento vývoj bude dominovat hlavně první polovině příštího roku. 2010 očekávaný růst zisků

ING IM očekává, že akcioví investoři budou v roce 2010 hledat zajímavé ziskové příležitosti a že dividendy budou představovat větší část celkových akciových výnosů. Vzhledem k tomu, že korporátní zisky se začaly opět zvedat a poměr cen akcií k ziskům (P/E ratio) se blíží dlouhodobým průměrům, předpokládá společnost v příštím roce dvouciferný dividendový růst. Dividendový výnos se tak přiblíží výnosům firemních dluhopisů.

V roce 2010 také pravděpodobně dojde k výměně vedoucích sektorů ekonomik. ING IM věří, že ocenění cyklických sektorů je na svém vrcholu a že vliv oživení začne podporovat i více defenzivní sektory. Zdravotnictví a telekomunikace nyní nabízejí atraktivní ocenění, ale investoři by měli být opatrní vůči zboží základní spotřeby. Sektory spojené s komoditami budou profitovat z rostoucích cen.

Patrick doplňuje: Obecně očekáváme, že rok 2010 bude pro akcie příznivý a jejich ceny na trzích podpoří stabilní růst zisků. Preferujeme rozvíjející se trhy. Současně si však uvědomujeme rostoucí rozdíly mezi jednotlivými zeměmi a regiony. Mezi dalšími investičními přístupy se budeme soustředit na strategie s vysokým dividendovým výnosem.

Dluhopisy a peněžní trh

Na dluhopisových a peněžních trzích ING IM upřednostňuje fundamentálně silné společnosti s vysokým kreditním ratingem. Doporučuje investorům, aby věnovali pozornost krátkodobým výkyvům v potřebách korporátní likvidity během prvního čtvrtletí roku 2010.

Valentijn van Nieuwenhuijzen, ředitel dluhopisových strategií a ekonom ING IM, říká: „V prostředí rostoucí divergence na finančních trzích doporučujeme rizika v dluhopisových portfoliích více diverzifikovat. Investoři by měli sledovat relativní sílu finanční rozvahy konkrétní společnosti. Z tohoto důvodu v našich portfoliích nadvažujeme podíl korporátního sektoru, sektoru domácností a (rozvíjející se) státní sektor. V roce 2010 navíc očekáváme na trzích nárůst volatility. Proto upřednostňujeme segmenty trhu s vysokým kreditním ratingem a na rozvíjejících se trzích hledáme tituly, které jsou postavené na zdravých makroekonomických fundamentech.

Líbí se nám například evropské AAA Asset Backed Securities (ABS), protože to je jeden z mála trhů, kde lze ještě těžit určité výhody z dostatečné likvidity. Zároveň mají jeho fundamenty zlepšující se tendenci. Ceny těchto cenných papírů podporuje dostatek likvidity. Podobně je tomu u dalších tříd aktiv, které nabízejí výrazně vyšší výnos než hotovost.

Mezi pozice na dluhopisových trzích s nadprůměrným podílem v našich portfoliích patří korporátní investice s kreditním ratingem v investičním stupni a dluh rozvíjejících se zemí v lokálních měnách. Myslíme si, že centrální banky ponechají úrokové sazby na současných nízkých úrovních déle, než trh očekává. Většina trhů s pevným výnosem by proto měla v roce 2010 nabídnout rozumnou výkonnost. Tyto trhy jsou nyní obnaženější a více vystavené rizikům, která souvisejí se změnami v kvantitativním uvolňování v průběhu roku. Nevylučujeme ani takový scénář vývoje, ve kterém by cyklické oživení v první polovině roku 2010 ubralo na dynamice.“

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).