Klamavé značení kvasu

Zboží, které nepokrytě klame spotřebitele, si nezaslouží, aby ho kupoval. V nabídce na trhu zaznamenalo Sdružení obrany spotřebitelů České republiky v minulých dnech nealkoholický nápoj, který na obalu uvádí ve složení pouze údaj „stopové množství sodné soli“, přičemž laboratorní rozbor prokázal, že nápoj obsahuje konzervační látku.

Sdílet

Předmětem podnětu, který předalo Sdružení obrany spotřebitelů České republiky (SOS) Státní zemědělské a potravinářské inspekci, byl prodej nealkoholického nápoje „Klášterní kvas – Klasik“.

SOS na výrobek upozornil spotřebitel z Prahy, který nápoj koupil v obchodě zdravé výživy ve Vizovicích v dvoulitrové PET lahvi. Zjistil, že na původní staré etiketě v azbuce je uveden „benzoan sodný (benzoat natriju)“, avšak na nové etiketě v češtině se píše pouze o stopovém množství sodné soli.

Při kontrole, provedené inspektorátem Státní zemědělské a potravinářské inspekce v Brně, byl odebrán vzorek nápoje. Na základě laboratorních rozborů bylo zjištěno, že nealkoholický nápoj skutečně obsahuje konzervační látku kyselinu benzoovou, resp. benzoan sodný.

Nedeklarováním této konzervační látky tak došlo k porušení zákona č. 110 /1997 Sb. v platném znění. Kontrolovaná osoba byla seznámena s výsledky laboratorních zkoušek a nevyhovujícím značením tohoto nápoje. Státní inspekce bude dál věc řešit ve správním řízení.

Benzoany patří mezi chemické konzervanty, které jsou zařazovány mezi významné alergeny. Proto může způsobit jejich přídavek u nezanedbatelného počtu konzumentů, kteří jsou na tuto látku alergičtí, až velmi nepříjemné zdravotní problémy. Z toho důvodu je trestuhodné, pokud výrobce či dovozce tuto rizikovou aditivní látku neuvede v soupisu užitých surovin na obalu a takovýto výrobek kromě toho dodává do obchodů tzv. zdravé výživy, neboť zde to spotřebitel většinou neočekává. A pokud někdo takovýto nápoj, který může považovat za zdravější variantu limonády, dává malému dítěti, je porušen i zákon č. 304/2004 Sb., neboť benzoany nejsou pro dětskou stravu vůbec povoleny, řekl poradce v oblasti výživy Ing. Vít Syrový.

Sdružení obrany spotřebitelů ČR v této souvislosti vyzývá spotřebitele, aby byli pozornější při nákupech zboží, četli informace uvedené na obalu, všímali si případných nesrovnalostí a svá eventuální podezření si nenechávali pro sebe. Podle zákona nikdo nesmí klamat spotřebitele, zejména uvádět nepravdivé, nedoložené, neúplné, nepřesné, nejasné, dvojsmyslné nebo přehnané údaje, anebo zamlčet údaje o skutečných vlastnostech výrobků nebo služeb či úrovni nákupních podmínek. Svůj podnět mohou spotřebitelé předat přímo Státní zemědělské a potravinářské inspekci (SZPI) například prostřednictvím internetu na www.szpi.gov.cz. Předání podnětu může také zprostředkovat SOS.

Jaká úroveň nabídky se v naší republice ustálí, bude záležet jedině na tom, s jakými podmínkami budou čeští spotřebitelé ochotni se smířit. Naše spotřebitelská organizace se snaží napomáhat zpřístupňování informací, které mohou veřejnosti usnadnit orientaci v nabídce na trhu. Konečné rozhodnutí, které zboží koupit a které odmítnout, je ale vždy na jednotlivém spotřebiteli, říká František Lobovský, předseda Republikového výboru SOS, a dodává: Všichni, kteří nakoupí špatně, a cítí se poškozeni nebo oklamáni, by měli upozornit příslušný státní dozorový orgán, anebo naše SOS, protože tím mohou prospět ostatním kupujícím.

Bližší informace o přídatných látkách (označovaných písmenem E a číslem), mezi něž benzoan sodný patří, získají zájemci například na internetových stránkách SZPI (www.szpi.gov.cz), ve veřejně dostupných publikacích a rovněž také na poradenské lince, provozované Sdružením obrany spotřebitelů ČR pod názvem „SOS po telefonu“ 900 08 08 08 (za dotovanou sazbu 8 Kč/min), jež je v provozu každý pracovní den od 8 do 17 hodin.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).