Hlavní navigace

Kapitálové trhy: Okno příležitostí zůstává ještě otevřené

Vše nasvědčuje tomu, že nedávný vzestup transakcí na trhu s cennými papíry ve střední a východní Evropě stejně jako v Rakousku stále pokračuje. Je zde dostatečná likvidita hledající investiční příležitosti a trhy jsou na lákavé příležitosti vnímavé. CA IB předpokládá, že po první, rušné polovině roku bude i druhý půlrok stejně zajímavý. Největší aktivita se očekává v Polsku a v Turecku.

Sdílet

Příznivé podmínky ve střední a východní Evropě

Nadprůměrné růstové ukazatele a mírná tržní ocenění tvoří ideální předpoklady pro emitenty, uvedl Chris Perrin, člen představenstva CA IB Corporate Finance. Po mnoha klidných letech začalo být po roce 2000 na burzách střední a východní Evropy rušno. Primární emise akcií (IPO) Bank Austria Creditanstalt před dvěma lety, s duálním uvedením ve Vídni a ve Varšavě, byla jedním z impulsů tohoto rozvoje.

Stále častěji přicházejí investoři ze střední a východní Evropy, což souvisí především se vznikajícími penzijními fondy. Vzhledem ke striktním omezením, kam investovat, hledají tyto fondy neustále možnosti na svých domácích trzích. Velká domácí poptávka dokonce nabízí příležitosti pro čistě domácí emise, jako např. u společnosti Bioton v Polsku.

V České republice důvěra firem k transakcím na kapitálových trzích stále více roste a po dlouhém období poklesu tak dochází k pozitivnějšímu obratu, což ukazují nedávné první “vlaštovky”, a je pouze otázkou měsíců, kdy se objeví další nové emise.

Turecko si vede nejlépe

Ze všech transakcí na nově vznikajících trzích nabízí Turecko celosvětově jedny z nejlepších příležitostí vůbec. Zájem investorů o tuto zemi je obrovský, jako ukázku uvádíme dva příklady – sekundární emise (SPO) společností Turkish Airlines a Petkim. V obou případech byla CA IB manažerem a u obou emisí poptávka značně převyšovala nabídku. V tomto roce se očekává uskutečnění celé řady transakcí na kapitálových trzích.

Rizika

Rizika zahrnují politické intervence v Rusku, což poškodilo důvěru tamních investorů, a měnové výkyvy ve střední Evropě, zvláště spojené s rozpočty a nevyrovnaností bilance běžného účtu, např. v Maďarsku. Existuje také jistá malá možnost, že by otázka Kypru nebo některé jiné problémy znemožnily začátek říjnových přístupových jednání Turecka k EU.

Rakousko “vyzrává”

“Jsme velice optimističtí ohledně budoucích transakcí na kapitálovém trhu na vídeňské burze”, řekl Klaus Requat, člen představenstva CA IB Corporate Finance. “Očekáváme další emise během následujích dvou až tří měsíců v celkovém objemu až EUR 350 mil.” Doposud v roce 2005 se CA IB (spolu s Bank Austria Creditanstalt) podílela na transakcích o celkovém objemu EUR 1,2 miliardy.

Přesvědčivé firemní výsledky, angažovanost ve střední a východní Evropě a výplata dividend soustřeďují na Vídeň pozornost. Společnosti kotované na vídeňské burze vědí, jak uspokojit očekávání investorů. Díky profesionálnímu prostředí s přesně stanovenými pravidly firemního chování a informačními požadavky se Vídeň v posledních deseti letech stala důležitým trhem.

Investoři oceňují, že nedávné primární a sekundární emise akcií byly upsány především pro zajištění pokračujícího mezinárodního růstu (např. Raiffeisen International, OMV, Wienerberger, SBO). V tomto ohledu se Vídeň výrazně odlišuje od jiných trhů, na kterých byly vidět zejména defenzivní emise, určované požadavky rozvahy.

CA IB

CA IB je složkou Bank Austria Creditanstalt, specializovanou na poradenství v oblasti Corporate Finance a kapitálových trhů, která v rámci HVB Group pokrývá Rakousko a střední a východní Evropu. S pobočkami v 11 zemích střední a východní Evropy nabízí CA IB rozsáhlou síť, která kombinuje detailní znalost místního prostředí s mezinárodními zkušenostmi z investičního bankovnictví.

Filip Otruba
člen představenstva CA IB Corporate Finance a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).