Jak vyplnit daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2009 bez použití počítače

[Tisková zpráva] Tuto otázku si v březnu kladou tisíce občanů, kteří neradi pracují s počítačem.

Sdílet

V první fázi je nutno si vyzvednout od správce daně správný  tiskopis daňového přiznání (pro rok 2009 má číslo 16), případně potřebné  tiskopisy příloh k daňovému přiznání. Důležité je nezapomenout si  přečíst  tzv. „pokyny“ k formuláři, které osvětlí, jak správně daňové přiznání vyplnit,  co uvést do jednotlivých řádků a jaké listiny povinně k přiznání přiložit. Nemá-li občan ambice studovat přímo příslušné předpisy a zákonné normy, bez informací obsažených v „pokynech“ se při ručním vyplňování zpravidla  neobejde. Všechny tiskopisy včetně „pokynů“  je možno získat nejen na finančním úřadě, ale také přímo od zaměstnanců finančních úřadů  ve vybraných obcích. Tiskopisy se vydávají v omezeném množství, zpravidla jeden tiskopis pro jednoho poplatníka. Výpočet daně „na nečisto“ včetně porovnání jednotlivých variant možných daňových optimalizací proto není možno provádět přímo v tiskopise, tento slouží k vyplnění přiznání „na čisto“.

V úzké spolupráci se starosty obcí realizují finanční úřady řízené Finančním ředitelstvím v Ostravě celkem 71 výjezdů do 51 obcí. V Moravskoslezském kraji se na úředníky finančních úřadů mohou těšit ve  34 obcích, v Olomouckém kraji v 17 obcích.  Přímo v obcích se  budou vydávat tiskopisy, poskytovat potřebné  informace a přebírat vyplněná přiznání, někde i opakovaně po více dnů.  Výjezdní úřední dny  realizují vybrané finanční úřady v březnu  s cílem usnadnit občanům nejen získání formulářů a informací, ale hlavně  umožnit podání daňového přiznání bez nutnosti podstoupit cestu na vzdálenější finanční úřad.  Zaměstnanci finančních úřadů  při osobním přebírání vyplněných přiznání na místě upozorní občany na chybějící povinné  přílohy (například darovací smlouvy, potvrzení  o uplatňovaných  zaplacených příspěvcích na penzijní připojištění  se státním příspěvkem, apod.)  nebo na  zřejmé chyby v odevzdávaném  vyplněném přiznání. Ochotně také zodpoví případné dotazy související s podáváním přiznání  a placením daní. Začít shromažďovat podklady nutné k vyplnění přiznání by proto  v Moravskoslezském kraji měli zejména občané Kozlovic, Krmelína, Třanovic, Morávky, Bukovce, Dolní Lomné, Hnojníku, Hrčavy, Jablunkova, Komorní Lhotky, Mostů u Jablunkova, Návsí, Písku, Ropice, Stříteže, Vendryně. Do těchto obcí úředníci  finančních úřadů zavítají již v prvním březnovém týdnu. Úřadovat se bude přímo v budovách obecních nebo městských úřadů. Na Frýdecko – Místecku  od 12.00 do 17.00 hodin, na Třinecku od 9.00 do 16.00 hodin.

V Olomouckém kraji  budou druhého března zaměstnanci finančního  úřadu vybírat přiznání od 13.00 do 16.00 hodin v Lipové a třetího března od 8.00 do 17.00 hodin v Němčicích nad Hanou.

Finanční ředitelství v Ostravě radí občanům  – využijte této nestandardní  příležitosti „podat přiznání v domácích podmínkách“.  

Informace o výjezdech na obce je možno získat na finančních úřadech, na finančním ředitelství,  na obecních úřadech nebo na internetových stránkách české daňové správy http://cds.mfcr.cz.

Těm občanům, kteří nehodlají trávit čas s úředníky, studiem pokynů k vyplnění přiznání ani se zatěžovat ručním výpočtem a přesto upřednostňují papírová podání, radí Finanční ředitelství  v Ostravě – překonejte odpor k počítači a zkuste k vyplnění a vytištění  přiznání využít jednoduchý program – interaktivní formulář, který najdete na stránkách http://cds.mfcr.cz v záložce daňové tiskopisy.

Autorem tiskové zprávy je tisková mluvčí Finančního ředitelství v Ostravě Petra Homolová

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).