Hlavní navigace

Jak souvisí akcie Mittal Steelu Ostrava s ČEZem a politickou situací? 14% nárůst Tatry Kopřivnice.

Neutrální reakce kapitálového trhu na hlasování o důvěře vládě v Poslanecké sněmovně svědčí o rezignaci investorů na potencionální politickou situaci. Vzhledem k státní majetkové účasti byli nejvíce v očekávaní akcionáři ČEZu, jehož kurz se v uplynulém týdnu vrátil zpět pod 800 Kč. Odhlasováním nedůvěry nové vládě se dočasně odkládá pravděpodobný prodej části státního podílu v tomto podniku. Akcionáři by pravděpodobně potřebovali křišťálovou kouli, aby mohli odhadnout, jak celá věc nakonec dopadne. Alternativou zůstává, že stát si podíl v ČEZu ponechá a prodá jiná aktiva.

Sdílet

Objevily se spekulace, že by mohl být prodán i podíl v Mittal Steelu Ostrava, kde stát vlastní necelých 14% a přes ČKA dalších 11%. Jen pro zajímavost, při současném kurzu 2 720 Kč za akcii na volném trhu RM SYSTÉMu, činí státní podíl 8,4 mld. Kč. To by na zalepení děr ve státním rozpočtu pravděpodobně stejně nestačilo. Otázkou samozřejmě zůstává, za jakou cenu by byla aktiva ve finále prodána. Připomeňme, že v roce 2004 kupovala ČKA od Třineckých železáren podíl v Nové huti za cenu 1 250 Kč/akcie. Vzhledem k dobrému hospodaření a politice Mittalu nevyplácet dividendu, přesáhne nerozdělený zisk v letošním roce pravděpodobně 2 000 Kč na jednu akcii.

Další novinky ČEZ se týkají ceny elektrické energie pro domácnosti, ta by měla v příštím roce vzrůst o 8 – 9%. Pro hospodaření společnosti je důležitější 16,9% zvýšení velkoobchodní ceny energie, které vyplynulo již v průběhu léta z virtuální aukce. ČEZ týden uzavíral poklesem na 787 Kč kvůli vyjádření náměstka průmyslu, který chce přezkoumat cenovou politiku společnosti.

Po zveřejnění zpráv o neplánované odstávce v Chemopetrolu a České rafinérské v období 4 20. října akcie Unipetrol v průběhu čtvrtka mírně oslabily. Vzhledem k předzásobení vyráběnými produkty by odstávka nemusela mít velký negativní dopad na hospodaření společnosti. Přesto poklesl kurz Unipetrolu až k pátečním 197 Kč.

V uplynulém týdnu se definitivně stala společnost Blue River vlastníkem majoritního podílu v kopřivnické Tatrovce. Za akcie, reprezentující podíl ve výši 80,5 % základního jmění společnosti, zaplatil Blue River americké společnosti Terex Corporation cenu přibližně 26,2 mil. USD. Součástí transakce je také přefinancování úvěru, který Tatře poskytl v minulosti Terex, ve výši cca 31,6 mil. USD. Noví vlastníci plánují příští rok zvýšení výroby na 1600 nákladních aut z letos předpokládaných více než 1300 vozů. V roce 2009 by pak produkce měla vzrůst na 2500 aut. V reakci na to akcie posílily o 14% a uzavřely na 121 Kč.

Roman Jandík
RM-SYSTÉM, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).