Hlavní navigace

Jak si vedly akcie Deutsche Telekom první týden na trhu RM-SYSTÉM? A co na to ČEZ?

Uplynulý týden byl pro české akcie pozitivní. Až v pátek se na trhu projevilo vybírání zisků, zejména na ČEZu umazal páteční prodejní tlak část předchozích zisků. I když byl obchodní týden zkrácený pátečním svátkem, nebyla o novinky v žádném případě nouze. Po primárním úpisu se začalo obchodovat s akciemi AAA Auto a od středy se na trhu RM-SYSTÉM objevil Deutsche Telekom.

Sdílet

Deutsche Telecom je pro většinu českých investorů zatím velkou neznámou, proto se po středečním uvedení na trh mnozí spíše divili možnosti obchodovat německou akcii na českém trhu a hlavně v českých korunách. Nicméně systém obchodování je založen na podobném principu, jako obchodovaní například s rakouskou Erste Bank, Zentivou a vlastně drtivou většinou nových akcií obchodovaných již delší dobu na českém kapitálovém trhu.
Vedle Deutsche Telekom se nově na trhu RM-SYSTÉM obchoduje s již zavedenými tituly tipu Erste, Orco a další. Když se tato novinka spojila s radikálním snížením poplatkům, znamenalo to prudký nárůst objemů obchodů, který byl, nutno dodat, spojen i s aktuální situací na trhu.
Deutsche Telekom je na českém trhu jistým konkurentem titulu Telefónicy O2 zejména z pohledu dividendy, kde již dva roky po sobě firma vyplatila 0,72 euro na akcii. Což je vzhledem k tržnímu kurzu dividendový výnos cca 5,3%. Více než 45% výnosů tvoří společnost na území Německa, ale zastoupení má v 50 zemích světa. A v České republice k výnosům firmy přispívá společnost T-Mobile. Za poklesem kurzu akcie v posledním období stálo snížení výhledu hospodaření na rok 2007. Během středy a čtvrtka se kurz akcie pohyboval na trhu RM-SYSTÉM v pásmu 380 Kč až 390 Kč.

Z Áček se během úterý pro mnohé investory stala béčka. Během úterý se titul propadl až o 7%, ale koncem týdne už uzavíral mírně nad upisovací cenou.

Velké pozornosti se celý týden těšily akcie ČEZu, které během středy překonaly historické rekordy a uzavřely nad 1 200 Kč. Za růstem můžeme hledat několik faktorů, zejména otevření diskuse o řešení české energetické otázky, kdy se opět začalo spekulovat o možnosti výstavby dalšího jaderného zdroje na území ČR. Jak již bylo řečeno, byl čtvrtek spíše ve znamení vybírání zisků před prodlouženým víkendem a titul pokles k 1 177 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).