Hlavní navigace

Jak postupovat při ztrátě průkazu VZP/EHIC

Pojištěnci českého systému veřejného zdravotního pojištění, kteří splňují příslušné zákonné podmínky, mají nárok na vystavení Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC). Všeobecná zdravotní pojišťovna tento průkaz vystavila již všem svým pojištěncům a od 1. ledna 2006 nejsou platné původní papírové průkazy VZP ČR. Pokud tedy nový plastový průkaz nemáte (důvodem může být např. nenahlášená změna adresy či jména, ale i neoznačená poštovní schránka), měli byste se co nejdříve obrátit na územní pracoviště VZP ČR.

Sdílet

A co když průkaz ztratíte? Ztrátu průkazu zdravotního pojištění musíte ohlásit své zdravotní pojišťovně neprodleně, podle zákona do osmi dnů. K vystavení nového průkazu budete potřebovat doklad totožnosti. VZP ČR vystavuje průkaz svým pojištěncům bezplatně, a to i pokud se jedná o duplikát.

O vydání průkazu můžete požádat na libovolné úřadovně VZP ČR. Nový průkaz VZP/EHIC pojišťovna vystaví přibližně do dvou týdnů, na počkání ale může vystavit papírový náhradní doklad s omezenou dobou platnosti, použitelný i při cestě do zahraničí (Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění).

Nový průkaz je obvykle zasílán poštou na adresu trvalého bydliště. Pojištěnec si jej také může vyzvednout osobně na úřadovně VZP ČR, kde o jeho vydání požádal. Pokud tedy např. máte trvalé bydliště v Kolíně a studujete nebo pracujete v Praze, můžete ztrátu průkazu nahlásit v Praze a zde na úřadovně si pak průkaz vyzvednout.

Pokud ztratíte průkaz VZP/EHIC v zahraničí a potřebujete čerpat zdravotní péči, je možné obrátit se telefonicky na VZP ČR a požádat o zaslání kopie náhradního dokladu zdravotnickému zařízení faxem. V takovém případě byste měli kontaktovat to územní pracoviště, kde jste registrováni – jejich seznam včetně telefonních čísel najdete na webových stránkách VZP ČR. Pomoci vám může i Centrum mezistátních úhrad, které je styčným místem pro oblast zdravotního pojištění a jehož zakladateli a členy jsou všechny české zdravotní pojišťovny.

Jakékoliv dotazy ohledně užití Evropského průkazu zdravotního pojištění vám pracovníci VZP ČR rádi zodpoví, ať již osobně na všech pracovištích pojišťovny nebo na telefonní lince 844 117 777.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).