Hlavní navigace

Jak investují Bulhaři?

YAVOR ATCHEV, COUNTRY MANAGER PIONEER INVESTMENTS - BULHARSKO, hovoří o kolektivním investování v zemi

Sdílet

Pioneer Investments byl prvním zahraničním správcem aktiv na bulharském trhu, je to tak? Je pořád jedničkou na trhu?

Ano, je to pravda. Skupina Pioneer Investments byla prvním zahraničním správcem podílových fondů působícím v Bulharsku. Historicky vzato podfondy Pioneer Funds byly vlastně vůbec první podílové fondy registrované pro veřejnou nabídku v zemi. Od začátku svého působení (od ledna 2003) je Pioneer Investments stále leaderem na trhu. V současné době máme zhruba 40% podíl na trhu a spravujeme 31 milionů eur.

Jak byste charakterizoval bulharský trh investičních produktů?

Míra znalosti veřejnosti o investičních produktech je v Bulharsku stále velmi nízká. Investiční produkty jsou chápány jako nástroj pro rychlé zisky, nikoli jako nástroj diverzifikace úspor, což je na druhou stranu velká výzva pro celý segment. Stabilní ekonomický růst posledních let vedl k prudkému vzrůstu cen nemovitostí a výsledkem toho je, že většina investorů očekává od investičních produktů přinejmenším takové výnosy, jaké nabízí trh s nemovitostmi. Navíc úroky bankovních termínovaných vkladů jsou v Bulharsku výrazně nad evropskou úrovní a tudíž jsou výnosy z termínovaných vkladů srovnatelné a někdy dokonce vyšší než výnosy fondů s pevným výnosem.

Kolik fondů v Bulharsku nabízíte?

Momentálně máme v nabídce 13 podfondů Pioneer Funds, jež nabízejí všechny investiční strategie (fondy peněžního trhu, fondy zaměřené na absolutní výnos, fondy dluhopisové, smíšené i akciové).

Které z těchto produktů bulharští investoři preferují?

Jak vyplývá z toho, co jsem už řekl, vzhledem k současné situaci bulharští investoři jasně preferují produkty s potenciálem vysokých výnosů. Výsledkem je, že v současnosti je 70 % námi spravovaných aktiv uloženo ve více rizikových fondech (zaměřených na akcie, dluhopisy rozvíjejících se ekonomik a vysoce výnosové dluhopisy).

Předpokládám, že Bulbank, váš největší distributor, je čistě retailově orientovaná banka. Znamená to, že se investování stává populární mezi všemi sociálními skupinami?

Proškolili jsme všechny obchodníky Bulbank a naše produkty jsou nabízeny v celé síti jejích poboček. Takže informace o našich fondech jsou aktivně šířeny do celého spektra klientů banky. Nicméně stále se polovina našich produktů prodá prostřednictvím Divize privátního bankovnictví. Průměrná investice připadající na jednoho investora je tu 6000 eur, což je mnohem více, než jsme očekávali.

Jaké jsou vaše cíle pro rok 2006?

Rádi bychom pokračovali s inovací produktů. Chystáme se uvést na trh nové fondy, vytvoříme tzv. unit – link produkty s pojišťovnou Allianz, vytvoříme spořící plány. Chystáme se také zahájit distribuci našich fondů prostřednictvím dvou dalších bank, jež budou součástí UniCredit Group v Bulharsku (v návaznosti na postup integrace).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).