Hlavní navigace

"Jablko nebo citron" celostátní dopravně preventivní akce 19. - 23. 5. 2003

Sdílet

Značná část řidičů stále překračuje rychlostní limity zejména obci a ohrožuje tak ostatní účastníky silničního provozu. Nejvíce napadnutelnou skupinou jsou děti a mládež. Následky rychlé jízdy mohou mít často tragické důsledky. Jen za loňský rok bylo například na celém území České republiky nepřiměřenou rychlostí způsobeno hrozivých 26 275 dopravních nehod a bylo při nich usmrceno 556 lidí. Řidiči si jen velmi zřídka uvědomují, že zavedení rychlostních limitů má v první řadě chránit život a zdraví a není jen pouhým abstraktním nařízením.

Celostátní dopravně preventivní akce „Jablko nebo citron“ se již uskutečnila s velkým úspěchem v minulých dvou letech. V loňském roce bylo na 143 stanovištích celkem 598 policistů. Pedagogický dozor u všech stanovišť dohlížel nad 2 918 žáky čtvrtých a pátých tříd základních škol, kteří se akce zúčastnili. Policisté celkem zkontrolovali 5 794 vozidel. Děti se v žádném případě nenudily a předaly řidičům 3 301 jablíčko a 1 976 citronů. U 772 řidičů nebyl dostačující ani citron, a to proto, ze přestupek byl závažnější a musel být řešen blokovou pokutou. Rovněž 64 přestupců policisté oznámili na místní úřady.

Celá akce si i letos klade za úkol vyvolat pocit osobní účasti všech účastníků silničního provozu a ukázat problém nedodržování rychlostních limitů ze strany těch nejvíce ohrožených – dětí. Právě v průběhu školního roku jsou výrazněji ohroženy především děti na svých cestách do školy.

V blízkosti vybraných škol budou proto policisté v termínu od 19. 5. do 23. 5. 2003 provádět měření rychlosti a děti budou poté odměňovat řidiče podle jejich chování za volantem. Řidiče, kteří dodrží rychlostní limit, odmění děti veselým obrázkem, sladkým jablkem a samozřejmě poděkováním a úsměvem. Naopak ti řidiči, kteří limit překročí, budou “oceněni“ obrázkem se smutným obličejem a kyselým citronem. V letošním roce bude zase o něco více kontrolních míst u nebo v blízkosti škol. Do této akce se letos přihlásilo 151 škol. Prostřednictvím dopravně preventivní akce tak mohou děti a jejich učitelé spolu s Policií ČR a s pracovníky pojišťovny Generali aktivně přispět k řešení problému dodržování rychlostních limitů a bezpečnosti včetně naplnění dopravní výchovy školní mládeže.

Aktuální harmonogramy akce „Jablko nebo citron“ v jednotlivých regionech, kontakty na odpovědné osoby, fotodokumentace, úryvky článků z tisku či obrázky malované dětmi z celé České republiky jsou opět široké veřejnosti volně dostupné internetovém serveru www.jablkonebocitron.cz a nebo na internetových stránkách www.ditacr.cz.

Za významnou mediální podporu při této akci děkujeme agentuře DITA.

Martina Kurfirstová
tisková mluvčí
Generali Pojišťovna a.s.

nstržm. Gabriela ŠKOULOVÁ
republikový koordinátor akce

npor. Mgr. Blanka KOSINOVÁ
vedoucí PIS PP ČR

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).