Hlavní navigace

"Jablko nebo citron" celostátní dopravně preventivní akce 19. - 23. 5. 2003

Sdílet

Vážené dámy, vážení pánové,

rádi bychom Vás informovali o průběhu a výsledcích celostátní dopravně preventivní akce zaměřené na bezpečnost v silničním provozu, kterou připravila Policie ČR, Ministerstvo vnitra a pojišťovna Generali.

V celé naší republice proběhla v týdnu od 19. do 23. května dopravně preventivní akce „Jablko nebo citron“, která měla za úkol upozornit na problémy nedodržování rychlosti v obcích. Předem vybrané úseky a konkrétní stanoviště zaplnily každý den dopoledne děti oblečené do bílých triček a červených čepic se společným logem akce „Jablko nebo citron“, které pro všechny žáky zajistila pojišťovna Generali. V našich ulicích jste právě v tuto dobu mohli vidět dopravní policisty, kteří s úsměvem na tváři pomáhali dětem s rozdáváním jablíček nebo citrónů a zejména dbali na bezpečnost dětí a silničního provozu. Motoristé se setkávali s dopravními policisty v doprovodu dětí zejména na vozovkách v blízkosti škol a přechodů pro chodce.

Generali Pojišťovna a.s. již v roce 1997 iniciovala pořádání dopravně preventivní akce Jablko nebo citron – tehdy však pouze v regionálním měřítku. Od roku 2000 je tento projekt realizován celorepublikově.

V celé České republice se již tradičně třetí týden v květnu sejdou policisté, děti 4. – 5. tříd vybraných škol a pracovníci pojišťovny Generali, aby odměňovali řidiče za jejich chování na silnici – řidič, který dodrží všechna pravidla silničního provozu je dětmi obdarován obrázkem s usměvavým jablíčkem a také jablkem opravdovým; řidič, který zmíněná pravidla nedodrží, obdrží kyselý citron a dětmi namalovaný zamračený citronek. V případech, kdy je porušení pravidel závažnějšího charakteru, je případ řešen také blokovou pokutou od policistů.

V letošním roce se akce Jablko nebo citron uskutečnila v termínu 19. – 23. 5. 2003, zúčastnilo se jí 151 základních škol, které se nacházejí v blízkosti frekventované komunikace, nebo jejíž žáci při své cestě do školy musí podobou silnici přecházet.

Na 151 stanovištích se celkem vystřídalo 726 policistů a 156 zástupců pojišťovny Generali. Pedagogický dozor u všech stanovišť dohlížel nad 3112 žáky čtvrtých a pátých tříd základních škol, kteří se akce zúčastnili. Policisté celkem zkontrolovali 6 219 vozidel. Děti se svého úkolu zhostily velmi zodpovědně a předaly řidičům 3648 jablíček a 2495 citronů. U 675 řidičů byl přestupek závažnější a nestačilo řešit jej jen předáním citronu a musel být řešen blokovou pokutou. Rovněž 66 přestupců policisté oznámili na místní úřady. Muži zákona dokonce ve 2 případech přistihli řidiče, kteří řídili vozidlo pod vlivem alkoholu.

Ve všech krajích v celé republice se pohybovaly horní hranice překročení rychlosti kolem 90 – 100 km/h, přesto, že se měřená místa byla vybírána nejen v obci, ale dokonce v blízkosti základních škol nebo přechodů pro chodce. Nejvyšší dvě naměřené rychlosti 119 a 116 km/h byly zaznamenány v obci Horní Bečva v Severomoravském kraji.

Dopravně preventivní akci věnovala nebývalou pozornost i média – nejen přímou účastí na některých stanovištích, ale také průběžným informováním veřejnosti na úrovni celoplošných veřejně právních sdělovacích prostředků i soukromých televizí, rádií a novin v regionech.
Za významnou mediální podporu při této akci děkujeme agentuře DITA.

Více informací o akci, fotografie a kontakty na pořadatele je možné získat na www.jablkonebocitron.cz, www.generali.cz, www.ditacr.cz nebo na www.mvcr.cz.

Martina Kurfirstová
Generali Pojišťovna a.s.

JUDr. Tomáš Koníček
koordinátor za MV

nstržm. Gabriela Škoulová
koordinátor za Policii ČR

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).