Hlavní navigace

Investiční příležitosti ve východní Evropě a na dalších rozvíjejících se trzích jsou stále lákavé

Dublin, květen 2005. John Pollen – ředitel odboru rozvíjejících se trhů (Head of Emerging Market Equities) skupiny Pioneer Investments - zůstává neochvějně přesvědčený o dlouhodobých možnostech růstu na rozvíjejících se evropských trzích a především na trzích, které sahají dále za střední Evropu.

Sdílet

Domníváme se, že klíčový způsob, který umožní investorům těžit z nastávajícího růstu Evropské unie, vyžaduje zaměřit se na trhy v zemích na jejím vzdáleném okraji. Zdá se, že například Rusko, Egypt a Turecko mají předpoklady nepřímo využívat výhod, jež jsou spojeny s růstem jejich sousedů, nových členů EU, uvádí ve svém komentáři John Pollen.

Turecko je nyní na cestě do Evropy, i když se zdá, že se oproti původním plánům zpozdí. Vidíme tu znamenité příležitosti, neboť investice v zemi rostou stále dynamičtěji a manažeři se připravují, aby dokázali vytěžit co nejvíce z nové „proevropské“ orientace. V blízké budoucnosti jsme opatrní ve vztahu k důsledkům euroskepticismu, se kterým ve Francii a jinde sledují proces přijetí Turecka do EU. Přesto si však myslíme, že tato země nabízí významným institucionálním investorům lákavé příležitosti, pokračuje John Pollen.

„Vzestup spotřebitelské poptávky a pevné ceny surovin patří k rozhodujícím příčinám růstu ruské ekonomiky. Neutuchající spotřebitelská poptávka, jež je přetrvávajícím důsledkem desetiletí centrálně plánované ekonomiky, je klíčovým hnacím mechanismem ruského hospodářství, od roku 1999 charakte­rizovaného průměrným ročním růstem 6,5 %. V našich portfoliích jsme se zaměřili na některé tamější operátory mobilních telefonů, kteří představují vynikající způsob, jak využít silné spotřebitelské poptávky.Pro sílu ruské makroekonomiky jsou důležité také vysoké ceny surovin. Zaměřili jsme se na atraktivně oceňované společnosti, které nabízejí dokonalejší úroveň řízení, jsou chráněny před takzvaným „rizikem oligarchie“ a podle našeho názoru nebudou s vysokou pravděpodobností čelit podobným vyšetřováním, jaké vedlo k rozpadu naftařského koncernu Jukos,“ uvádí John Pollen.

Z dalších trhů nás naplňuje očekáváním např. Egypt. Tam naše portfolio zaujímá významnou, nesrovnatelně výraznou pozici. Egyptský trh cenných papírů patřil v roce 2004 k nejvýkon­nějším na světě (zhodnocení 103 % ve vztahu k euru). I v roce 2005 vykazuje jen nepatrné známky zpomalení, neboť je poháněn také nadšením investorů z hospodářské a politické reformy. Zaměřili jsme se především na akcie, u kterých je jistý prospěch ze silného ekonomického rozvoje na celém Středním východě, z rostoucí spotřebitelské poptávky a výdajů na infrastrukturu v této oblasti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).