Hlavní navigace

Investice soukromého kapitálu vydělaly na vyšších oceňovacích násobcích při prodejích společností

Podle posledního průzkumu společnosti Deloitte Central Europe v oblasti private equity byl rok 2006 pro soukromý kapitál v tomto regionu vynikající. Za posledních šest měsíců vydělaly fondy na vyšších oceňovacích násobcích při prodejích společností, což by se mohlo následně projevit v jejich zvýšeném zájmu na nových akvizicích. To potvrzují výsledky průzkumu, neboť zájem o nové investice dosahuje nejvyšší úrovně v historii. „Podle výsledků průzkumu očekáváme, že investice soukromého kapitálu ve střední Evropě nadále porostou,“ uvedl Garret Byrne, partner společnosti Deloitte, který stojí v čele skupiny pro transakce v oblasti fúzí a akvizic ve střední Evropě.

Sdílet

Klíčová zjištění

„Díky úspěchům při získávání nových investičních zdrojů v roce 2006 a příchodu nových fondů do střední Evropy by mělo v regionu dojít k silné aktivitě v oblasti soukromého kapitálu. Očekávání jasně naznačují zájem na realizaci nových investic,“ uvedl Garret Byrne. Průzkum ukazuje, že předchozí zájem o nové investice pouze posílil a úvěrové zdroje dostupné pro investice soukromého kapitálu se za poslední tři roky více zpřístupnily. Nabídka dluhového financování se nyní blíží úrovni na vyspělých trzích se silnou konkurencí u větších transakcí. Rovněž převažující zájem o přední společnosti na trhu potvrzuje trend směřující k větším fondům a akvizicím ve střední Evropě. Z tohoto důvodu průzkum předpovídá více transakcí vznikajících na základě výběrových řízení. Průzkum také zdůrazňuje, že pouhý nákup za nízké oceňovací násobky a prodej za vyšší ceny již nestačí. Nezbytnou součástí transakcí ve střední Evropě je nyní přidaná hodnota.

Privatizace veřejných společností

„Středoevropský trh vyzrává, což můžeme sledovat na zvyšujícím se počtu manažerských odkupů společností a počátku transakcí, kdy se veřejně obchodovaná společnost mění na soukromě vlastněnou“, uvedl Garret Byrne. Např. společnost BorsodChem (maďarský kótovaný výrobce polymerů) nyní privatizuje Permira. V Polsku společnost Oaktree Capital Management předložila úspěšnou nabídku na zvýšení podílu v lihovaru Polmos Lublin SA a nyní jej stahuje z obchodování na burze. Další podrobnosti o významných transakcích, získávání nových finančních zdrojů a hlavních investicích jsou uvedeny v průzkumu.

Více informací o průzkumu Deloitte Central Europe o soukromém kapitálu je uvedeno na internetových stránkách společnosti Deloitte: www.deloitte.com/…y-confidence

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).