Hlavní navigace

Celosvětové investice do obnovitelných zdrojů energie dosáhnou 750 miliard dolarů do roku 2016

Investice do obnovitelných zdrojů energie (OZE) rostou nebývalým tempem, zatímco v roce 2006 celosvětové investice do tohoto odvětví činily 100 miliard dolarů, do deseti let by se měly dostat na více než sedminásobek. Uvádí to nejnovější průzkum Ernst & Young (Index atraktivnosti zemí z pohledu obnovitelných zdrojů energie), který sleduje a hodnotí investice do OZE ve 25 zemích světa. Nejpříznivější situace pro investice do OZE panuje stále v USA.

Sdílet

Poptávka po obnovitelných zdrojích energie je podporovaná i konkurenčními vládními pobídkami a výrazně rychle roste. V roce 2006 dosáhly investice do této oblasti 100 mld. USD. Podle Jonathana Johnse, ředitele divize OZE společnosti Ernst & Young, neexistují – navzdory nejistotě, která panuje na některých světových trzích – žádné známky toho, že by tento trend růstu v budoucnu zpomalil.

„Probíhá intenzivní boj o aktiva, obchodníci s cennými papíry stále více soupeří o účast v dodavatelském řetězci. Spekulace o dalších fúzích v letošním roce podnítily růst cen akcií. Přestože na celosvětových trzích s cennými papíry došlo k prudkému poklesu obchodů, u akcií energetických společností se tento negativní trend zatím neprojevil,“ vysvětluje probíhající vývoj Johns a dodává:

„Současná úroveň růstu tohoto odvětví činí 20 až 30 % za rok. Výrobci se snaží dosáhnout větších zisků a na trh vstupují noví hráči z rychle se rozvíjejících ekonomik, případně z Japonska. Tyto faktory pravděpodobně způsobí, že další fúze a akvizice přefiltrují dodavatelské řetězce a do popředí se dostanou výrobci klíčových aktiv, jakými jsou například převodovky a ložiska.“

Žebříček obnovitelných zdrojů energie, který je sestavován na základě hodnocení investic do veškerých druhů OZE, od sluneční a větrné energie po biomasu, ukazuje, že již od loňského podzimu se celosvětově stále drží na prvním místě USA.

Během posledního čtvrtletí zůstalo pořadí v žebříčku v podstatě stejné. Největší změnu zaznamenala Velká Británie, která se v tabulce posunula o tři místa nahoru – z páté na druhou pozici, o kterou se dělí s Indií a Španělskem. K lepšímu postavení investorů zde přispěla britská vláda vydáním tzv. Bílé knihy o energetice, která OZE staví do centra zájmu budoucí státní energetické politiky.

Podle Johnse budoucnost odvětví vypadá velice slibně, i když nutnou podmínkou úspěchu je začít s aktivitami okamžitě. „Společnostem, které chtějí získat a komercializovat nové technologie, vstoupit na nové trhy a diverzifikovat se v rámci daného odvětví, nesmí chybět silné finanční zázemí, historicky prokázaná schopnost získat dostatek finančních prostředků za účelem nutných akvizic a dynamický přístup,“ říká Johns.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).