Hlavní navigace

Inverznímu lednovému efektu vzdorovaly jen Deutsche Telecom s růstem o 3,2% a Vítkovice +5,5%

Druhý lednový týden si na nedostatek adrenalinu investoři stěžovat nemohli. Ti, co spoléhali na lednový efekt, se v roce 2008 nestačí divit. Hypoteční krize stále trvá a zahraniční vlivy mají negativní dopad i na většinu českých akciových titulů. Mnozí investoři naopak využívají nízkých cen akcií k doplnění portfolia nebo ředění ztrátových pozic.

Sdílet

Jedním z mála titulů, který zaznamenal uplynulý týden růst kurzu, byly Vítkovice. Společnosti pomohla páteční zpráva o rozhodnutí rozhodčího soudu, ve kterém se přel pan Světlík s panem Beranem o 45% akcií společnosti Vítkovice Holding, jenž je mateřskou společností obchodované emise Vítkovice, a.s. Spor se táhne už od roku 2005 a jeho podstatou byl fakt, že David Beran prodal 45% majetkového podílu ve společnosti Vítkovice Holding Karlu Komárkovi a nenabídnul je přednostně Světlíkovi, který prostřednictvím VTK Group ovládá 50% majetkových práv holdingu.

Během týdne připsaly akcie 5,5% zhodnocení, nicméně obchodování dlouhodobě negativně ovlivňuje situace kolem zvýšení základního kapitálu ve Vítkovice, a.s. Zda se základní kapitál zvyšovat bude či ne, rovněž čeká na rozhodnutí soudu.

Další titulem, který zakončil týden růstem jsou akcie Deutsche Telecom, obchodované v českých korunách na trhu RM-SYSTÉM. Týdenní nárůst o 3,2% má mimo jiné na svědomí očekávání vyšší dividendy. V roce 2007 vyplatila společnost svým akcionářům dividendu 0,72 EUR z jedné akcie, což je při současném kurzu eura 18,50 Kč. Při kurzu 404,50 Kč dostáváme dividendový výnos 4,5%.

Zbytek akciového pelotonu se utápěl v menších nebo spíše větších ztrátách. Přes poměrně dobré hospodářské výsledky a fundament, vykázal největší ztrátu developerský titul ECM. Pokles kurzu o více než 17% během týdne je následkem dalších špatných zpráv ze zámoří. Zvláště negativně se projevily spekulace o možném bankrotu Countrywide, což je největší americký poskytovatel hypoték, který má v souvislosti s úvěrovou krizí velké finanční problémy. Tyto informace se naštěstí pro kapitálový trh nepotvrdily.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).