Hlavní navigace

INFORMACE ZE ZASEDÁNÍ ZÁŘIJOVÉ BURZOVNÍ KOMORY

Sdílet

Tisková zpráva č. 31 z 25. září 2002

1) Na svém dnešním zasedání burzovní komora projednala zprávu o výsledcích obchodování za měsíc srpen. Přestože obchodování na burze bylo v srpnu poznamenáno ničivými záplavami, dosáhl objem obchodů s akciemi a podílovými listy 14,9 miliard Kč a ve srovnání se srpnem 2001 vzrostl téměř o 43 %. Měsíční objem obchodů s dluhopisy ve výši 142,9 miliard Kč se meziročně zvýšil o 2,9 %.

2) Dále se burzovní komora zabývala:
* konsolidací kapitálových trhů v Evropě. Deutsche Boerse úspěšně zakončila konsolidaci obchodování, vypořádání a registru cenných papírů do jedné společnosti tím, že ovládla vypořádací centrum Clearstream. Stejným způsobem probíhá konsolidace subjektů na kapitálových trzích ve skandinávských státech. Rovněž italská burza dokončila akvizici centrálního depozitáře.
* možností prodeje vlastnického podílu burzy na Burzovním paláci v rámci případného prodeje celé nemovitosti.
* připraveností burzy k zahájení obchodování s emisí ERSTE BANK a sjednocením termínu vypořádání obchodů uzavíraných v rámci automatických obchodů, tzn. obchodů z aukčního a kontinuálního režimu, a obchodů uzavíraných s povinností tvůrců trhu v rámci SPAD, na T+3. Tímto opatřením se pražská burza připojila ke standardům běžným na světových trzích.

3) Burzovní komora rozhodla o vyloučení emise akcií společnosti TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, a.s., ISIN CS0005010552 z obchodování na volném trhu burzy s účinností od 1. října 2002. Posledním obchodním dnem je 30. září. Důvodem ukončení obchodování je rozhodnutí valné hromady společnosti o zrušení registrace emise akcií.

4) Burzovní komora rozhodla o vyloučení emise akcií společnosti Zlatý investiční fond Kvanto a.s., ISIN CZ0008025509 z obchodování na vedlejším trhu burzy s účinností od 11. října 2002. Posledním obchodním dnem je 10. říjen. Důvodem ukončení obchodování je schválení přeměny investičního fondu na otevřený podílový fond.

Ing. Vladimír Ezr
Burza cenných papírů Praha, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).