Hlavní navigace

Index RM-S PK 30 i v březnu překonal historické maximum

V uplynulém měsíci pokračoval na trhu s cennými papíry, který organizuje RM-S, další cenový růst jako důsledek dlouhotrvajícího zájmu investorů především o akcie. Index znovu pokořil dlouhodobý historický rekord, když poslední březnový den uzavíral až na 1168,68 bodu. Růst cenové hladiny však není jediným pozitivem uplynulého měsíce. Druhým, a určitě určujícím, je přetlak poptávky po akciích, který se projevil i v růstu aukčních obchodů, které byly nejvyšší za poslední dva roky.

Sdílet

Index trhu RM-S PK 30 otevíral měsíc na hodnotě 1097,44 bodu, což byla jedna z nejnižších březnových hodnot. Z celkového počtu 23 obchodních dnů pouze v devíti dnech byl zaznamenán mezidenní pokles indexu. Hned v prvních třech dnech to bylo dvakrát a index se propadl až na 1096,08 bodu, což byla zároveň nejnižší měsíční hodnota indexu. V těchto dnech ztrácely především akcie ČEZ, ke kterým se přidaly i akcie Komerční banky a Unipetrolu. Ztráty však byly pouze v desetinách procenta a na dalším průběhu měsíce se nijak výrazně neprojevily.

V dalších dnech však výše uvedené emise nejen manko vyrovnaly, ale podstatně přidaly. Akcie ČEZ např. 8.3.2004 vzrostly o 5,5 % a den před tím akcie Českých radiokomunikací dokonce o 7,6 %. Index se opět vrátil nad jedenáct set bodů a do konce měsíce již pod tuto hranici nesestoupil. Ovšem i nadále se v některých dnech zcela nečekaně propadly kurzy nejsilnějších akcií a strhly s sebou i index. Dne 10. března se akcie Komerční banky propadly o 2,4 % a vzhledem k tomu, že v propadu ho následovaly i akcie dalších silných titulů, např akcie ČEZ o 1,2 % a Českého Telecomu o 2,4 %, bylo výsledkem snížení hodnoty indexu o více než jedno procento. Podle stejného scénáře se odehrál i následující den, kdy akcie Komerční banky klesly o 3,3 % a s poklesem i dalších titulů uzavíral index pouze na hodnotě 1129,08 bodu.

Posledním březnovým dnem, který poněkud komplikoval rostoucí tendenci indexu, bylo 16. března, kdy opět všechny silné tituly ztratily více než procento (akcie Českých radiokomunikací dokonce 2,5 %) a index se ocitl až na 1115,15 bodu. V dalších dnech měsíce již následovaly pouze částečné korekce vývoje, které však už v žádném případě nebyly tak dramatické. Celkově index uzavíral měsíc na hodnotě 1168,68 bodu, což znamenalo další překonání historického rekordu. Oproti závěru předchozího měsíce index posílil o 6,1 % a od počátku roku již index vzrostl o 23,3 %.

Z báze indexu nejvíce posílily akcie Český radiokomunikací, které se koncem měsíce prodávaly za 490 korun, oproti únoru to znamená růst o 20 %. Více než desetiprocentní nárůst kurzu zaznamenaly ještě akcie Kablo Elektro, OKD a Pražská energetika. Akcie Komerční banky celkově posílily o 9,3 % a měsíc uzavíraly již na 3 218,60 Kč, posílily rovněž akcie ČEZ a Českého Telecomu, ztratily akcie Unipetrolu, a sice 4,1 % na 65 korun. Nejvíce se z báze indexu meziměsíčně snížil kurz akciím Pražských služeb (o 16,25 %).

V aukčních obchodech byly realizovány obchody za 254,5 mil. Kč, což představuje nejlepší výsledek od května 2002. Největší zájem byl o akcie ISPAT Nová huť, se kterými se uzavřely obchody za 47,9 mil. Kč. Ovšem vzhledem k odkupu těchto akcií před zrušení jejích registrace na trhu, patřily akcie ISPAT do skupiny akcií s největším propadem. V meziměsíční srovnání ztratily tyto akcie 22 %, když poklesly z 768 korun koncem února na 600 korun koncem března. Cena odkupu činí 550 korun. Velké aukční obchody byly rovněž realizovány s akciemi ČEZ ( 43,5 mil. Kč), Komerční bankou (31,3 mil. Kč) a Philip Morris (25,8 mil. Kč).

Za první tři měsíce letošního roku byly uzavřeny aukční obchody již za 603,7 mil. Kč, když stejný objem byl loni dosažen až v polovině května. V souhrnu za tři měsíce byl největší zájem o akcie ČEZ, se kterými byly uzavřeny obchody za 112,7 mil. Kč, s akciemi ISPAT to bylo za 93,3 mil. Kč a s akciemi Komerční banky za 90 mil. Kč. V mnoha případech bylo v prvních třech měsících možno vydělat na současném růstu kurzů. Nejvíce vzrostl kurz akcií společnosti TOMA, které posílily o 72,7 % , akcie Brisk Tábor měly koncem minulého roku kurz 671,50 Kč, koncem března však již 1100 Kč, tj. růst o 63,8 % a akcie Tatry vzrostly o 55,7 % na 47,50 Kč. Majitelům akcií Českých radiokomunikací se majetek zvýšil o 40,1 %, o stejné procento vzrostl i kurz České pojišťovny a v současnosti dosahuje již 11 935 korun, o více než třicet procent vrostl kurz akciím ČEZ a Komerční banky.

Koncem měsíce bylo na trhu RM-S celkem 226 emisí, v tom bylo 154 emisí akcií společností, dvě zbývající akcie investičních fondů, 9 podílových listů a 61 dluhopisů. Proti předchozímu měsíci se celkový počet emisí snížil o dvě, přibyl jeden dluhopis a ubyly tři emise akcií společností, z trhu odešly akcie hotelů Forum a Panorama a ŽOS Nymburk. K 1. dubnu byla provedena úprava báze indexu PK 30, z indexu byly vyloučeny akcie Aliachem, České námořní plavby a ČMHB, zařazeny byly akcie Vítkovic, Subterry a JÄKL Karviná. Index má nadále v bázi třicet emisí.

Ing. Ivan Nápravník
RM-SYSTÉM, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).