Hlavní navigace

In-karta Českých drah přechází kompletně na technologii plastových čipových karet; nabízí i slevu mezinárodních jízdenek Rail plus a další bonusy zdarma

[Tisková zpráva] Vlakový personál Českých drah je vybaven přenosnými osobními pokladnami umožňující načítat údaje z těchto čipových karet.

Sdílet

Výraznou technologickou změnou projde od 1. září 2006 odbavování cestujících, kteří si požádají o vydání tzv. In-karty. Ta umožňuje cestování spoji ČD za zvýhodněné jízdné a jako bonus nabízí slevu 25 % z mezinárodních jízdenek zakoupených ve 25 zemích Evropy. Karty se všemi aplikacemi – In-zákazník (karta pro využití zákaznického jízdného), In-junior a In-senior; stejně jako In-karty se síťovou aplikací pro neomezené cestování 1. a 2. třídou všech vlaků ČD – In-gold, budou od tohoto data již vydávány pouze jako bezkontaktní čipové karty. Kromě aplikace moderních technologií a výhodnějšího cestování přinášejí čipové In-karty nově další bonusy zdarma – mimo jiné slevy na nákupy a služby v členských obchodech a provozovnách sítě Sphere. Vlakový personál ČD je vybaven elektronickými přenosnými osobními pokladnami umožňujícími načtení dat z karty; stejně jako například okamžité vyhledání spoje nebo prodej cestovních dokladů. Čipová technologie přichází masově na In-karty po tříměsíčním úspěšném zkušebním provozu této technologie na In-kartách se síťovou aplikací In-gold (jejich vydávání začalo 1. června 2006). Dříve vydané zákaznické karty Z; stejně jako další slevové průkazy zůstávají v platnosti až do data jejího ukončení uvedeného na příslušné kartě.

Nové In-karty jsou vydávány od 1. června. Ty nahradily dosavadní slevové průkazy; s výjimkou síťové aplikace In-gold však byly zatím vydávány v rámci testovacího provozu v papírové podobě, které zůstávají nadále v platnosti. To se nyní mění a na čipovou technologii přecházejí všechny slevové aplikace. Aplikace In-zákazník, In-junior a In-senior plynule nahradily papírové průkazy karta Z, junior pas a senior pas. Cena za vydání čipové karty In-junior je 600 Kč za rok, což je o 100 Kč méně než cena dřívějšího junior pasu, In-senior přijde na 600 Kč za rok a In-zákazník stojí 600 Kč na tři roky.

Vedle zvýhodněného cestování spoji ČD a bonusové mezinárodní slevy Rail plus nabízí čipové In-karty jako bonus zdarma také slevy při nakupování a čerpání služeb v cca 7000 obchodech a provozovnách v ČR a SR, které jsou členy sítě Sphere. Každý, kdo je držitelem čipové In-karty může při nákupu v takovémto obchodě získat zajímavou slevu na zakoupené zboží, přičemž členy sítě Sphere jsou například obchody s oděvy, sportovními potřebami, obuví a dalšími typy zboží. Logo Sphere card je na In-kartě uvedeno.

Jak si požádat o vydání čipové In-karty

  • Od 1. září 2006 lze žádost podat ve všech železničních stanicích vybavených zařízením UNIPOK (naprostá většina železničních stanic) s tím, že cestující si mohou určit jako stanici výdeje kteroukoliv železniční stanici v síti ČD vybavenou zařízením UNIPOK (u požadavku na aplikaci In-gold pouze z vybraných železničních stanic). K vyřízení žádosti je zapotřebí fotografie a osobní identifikační doklad, případně jiné doklady pro přiznání slevy (průkaz ZTP, důchodový výměr atd.).
  • Po zanesení údajů o držiteli karty do systému je mu na tiskopis jízdenky vytištěna tzv. „Předběžná In-karta“ nebo „Potvrzení žádosti“.
  • Pokladník požádá cestujícího o kontrolu jeho osobních údajů vytištěných na „Potvrzení žádosti“ a požádá ho o podpis (potvrzení, že údaje souhlasí).
  • Pokladník cestujícímu předá „Předběžnou In-kartu“, která mu v době její platnosti slouží k prokazování nároku za zvolenou vnitrostátní slevu
  • Hotová In-karta je pak přibližně po 30 dnech připravena k vyzvednutí v zákazníkem zvolené železniční stanici, datum a stanice vyzvednutí jsou uvedeny na „Předběžné In-kartě“. Pokladník vydá cestujícímu hotovou In-kartu na základě předložení „Předběžné In-karty“ včetně 1 ks plastového obalu na kartu, leták Sphere Card, příp. další informační materiály.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).