Hlavní navigace

I přes nervozitu tituly na RM S posilovaly. Unipetrol až 9%, v závěsu Komerční banka s 6,5%.

Zprávy z akciového trhu RM-SYSTÉM: Po propadu a pozitivním závěru v týdnu předminulém, bylo obchodování v týdnu uplynulém již méně hektické. Hned v pondělí investoři vybrali páteční zisky a strhli tím index RM dolů o více jak 2%. Po zbytek týdne již v pozitivním sentimentu jednotlivé tituly doháněly ztráty z předešlých obchodních seancí. I nadále byla znát nervozita, která je typická po propadu, který akciové trhy zaznamenaly na přelomu února a března.

Sdílet

Z pohledu možného zhodnocení bylo velmi zajímavé sledovat obchodování s akciemi Unipetrolu. Pondělní prodeje strhly kurz tohoto titulu až pod 217 Kč. Následné doplňování pozic vyhnalo kurz akcie až k pátečním maximům na 236 Kč, což činí možné zhodnocení téměř 9% během pěti dnů. Unipetrol uzavřel na 234,50 Kč.

Ze zajímavých zpráv zmiňme publikovaný zájem společnosti o 41 čerpacích stanic, které prodává ExxonMobile. Když Unipetrol, prostřednictvím své dceřiné společnosti Benzina, akvizici skutečně uskuteční, upevní si tím svou pozici v segmentu distribuce pohonných hmot. Doplňme, že Benzina v současnosti provozuje 320 čerpacích stanic, které mají být rozděleny pod dvě značky Benzina Plus a Benzina Standard. Stále častěji se mluví také o druhé akviziční příležitosti, kterou je navýšení podílu Unipetrolu v České rafinérské, kde Unipetrol drží 51% podíl.

Akcie ČEZu se po pondělním propadu nakupovaly dokonce za 835 Kč, ale zvlášť čtvrteční 4% růst jim pomohl až k pátečním maximům na úrovni 886 Kč. Předvíkendové vyklízení pozic strhlo v závěru pátečního obchodování kurz mírně zpět ke konečným 877 Kč. Akciím nenahrává několik faktorů. Zejména teplé počasí a opakující se problémy v Temelíně s únikem radioaktivní vody, které prodlouží odstávku jednoho z bloků. Pozitivní není ani výstavba nové jaderné elektrárny na Slovensku. Přesto pravděpodobně nejvážnějším problémem na současném akciovém trhu je velká averze investorů k riziku, která drží ceny akcií na poměrně nízkých úrovních.

O více jak 6,5% posílily v průběhu týdne akci Komerční banky a udělaly tak radost svým majitelům. Titul stále těží z poměrně dobrých ohlášených hospodářských výsledků za uplynulý rok. Důležitým údajem je také chystaná 150 korunová dividenda, kterou banka vyplatí. Vzhledem k aktuálnímu kurzu činí dividendový výnos 4,2%. Z pohledu dividendového výnosu titulu konkuruje Telefónica O2, která ohlásila výplatu 50 Kč dividendy, což je vzhledem k pátečnímu závěrečnému kurzu 549,50 Kč přesně 9% z tržní ceny akcie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).