Hlavní navigace

Hypoteční trh v Jihomoravském kraji v roce 2010 meziročně vzrostl o 16 % - Banky poskytly hypotéky za téměř devět miliard korun

[Tisková zpráva] Rok 2010 byl pro hypoteční trh v České republice náročný, ale zároveň i úspěšný.

Sdílet

„Rok 2010 byl pro hypoteční trh v České republice náročný, ale zároveň i úspěšný. Pro Hypoteční banku to byl rok zlomový. Po dlouhé době se opět (podle dat MMR) stala bankou s největším celkovým objemem poskytnutých hypotečních úvěrů. Co se týká trhu jako celku, více než desetiprocentní růst o něco předčil naše očekávání ze začátku tohoto ledna, ale naše odhady potvrdil. S objemem přesahujícím 84 miliard Kč jde o čtvrtý nejlepší rok v historii českých hypotečních úvěrů. Růst je přitom založen na zdravém vývoji ekonomiky, protože byl tažen zejména novou produkcí, což je pozitivní pro celý trh. Zároveň se ze současného vývoje dá odhadovat, že žádná velká překvapení nemůžeme za stávajících podmínek na hypotečním trhu očekávat.“ uvedl Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky k nejčerstvějším datům Ministerstva pro místní rozvoj.

Hypoteční trh v Jihomoravském kraji v roce 2010:

-    Celkový objem nově poskytnutých hypotečních úvěrů: 8,7 mld. Kč

-    Meziroční změna: 16,3 %

-    Ve 4Q 2010 byly poskytnuty úvěry v celkovém objemu 2,7 mld. Kč, což představuje 56% růst oproti 4Q 2009

-    Tržní podíl Hypoteční banky: 30,5 %

-    Průměrná výše hypotéky v Jihomoravském kraji je po regionu Prahy a Středních Čech druhou nejvyšší v České republice, v roce 2010 zde dosáhla výše 1 606 000 korun

Další zajímavá data k hypotečnímu trhu v roce 2010

-    Objem nových úvěrů v celé ČR v roce 2010 dle dat Ministerstva pro místní rozvoj dosáhl 84,8 mld. Kč, jedná se o téměř 15 % růst objemu oproti roku 2009.

-    Nejvíc hypotečních úvěrů co do objemu bylo v roce 2010 dle dat Ministerstva pro místní rozvoj poskytnuto v Praze a Středočeském kraji (33,93 mld. Kč), druhým největším regionem je Jihomoravský kraj (8,7 mld. Kč) a třetím v pořadí je Moravskoslezský kraj (6,49 mld. Kč)

-    Největší meziroční nárůst v objemu poskytnutých hypotečních úvěrů byl dle dat Ministerstva pro místní rozvoj v Moravskoslezském kraji (23,3 %), těsně následovaný Jihočeským krajem (22,9 %)

-    Hypoteční banka poskytla v roce 2010 více než 16 000 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 27 mld. Kč. Hypoteční banka si tak udržela pozici jedničky na trhu nových hypotečních úvěrů s tržním podílem na úrovni 32 %.

o    Hypoteční banka si drží pozici lídra trhu ve všech regionech

o    Nejvyšší tržní podíl ze všech regionů zaznamenala Hypoteční banka v Královéhradeckém kraji (49,1 %)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).