Hlavní navigace

Hypoteční banka: kvůli rostoucím sazbám a daňové reformě lidé pospíchají s pořízením vlastního bydlení

Plánované zvýšení DPH na stavební práce od ledna příštího roku a předpokládaný mírný růst úrokových sazeb. To byly zřejmě vedle demografického vývoje a růstu životní úrovně hlavní důvody, proč Češi letos projevují vyšší zájem o hypotéky než loni. „V období od ledna do září 2007 jsme zpracovali 18 363 nových žádostí o úvěr, což je zhruba tolik jako za celý loňský rok,“ konstatuje Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky.

Sdílet

„V prvních třech čtvrtletích tohoto roku jsme poskytli o 29 % více hypoték než ve stejném období loni, přičemž jejich objem meziročně vzrostl dokonce o 55 % na 31 miliard korun. Za prvních devět měsíců letošního roku si u nás lidé půjčili na bydlení téměř o pět miliard více než za celý rok 2006, “ doplňuje Jan Sadil. Průměrná výše hypotéky v prvních třech čtvrtletích letošního roku stoupla oproti loňsku o 20 % na 1,7 milionu Kč.

„Vzhledem ke stále mírně rostoucím úrokovým sazbám a vysoké srovnávací základně očekáváme, že se v roce 2008 sníží dynamika růstu objemu nových hypoték přibližně na 10 %,“ říká Jan Sadil.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).