Hlavní navigace

Hostem setkání s klienty ING Wholesale Banking byl Mojmír Hampl z ČNB

Další z tradičních pracovních snídaní pro své klienty uspořádala ve středu 2. dubna 2008 ING Wholesale Banking. Čestným hostem tohoto setkání byl víceguvernér ČNB Mojmír Hampl, který se ve svém vystoupení zaměřil na novinky týkající se komunikace měnové politiky ČNB vůči veřejnosti a finančním trhům.

Sdílet

Hlavní ekonom ING Wholesale Banking Vojtěch Benda během svého krátkého vystoupení seznámil účastníky s aktuálním pohledem banky na situaci světové a domácí ekonomiky: „Dostupné ekonomické ukazatele signalizují, že růst ekonomiky USA již pravděpodobně zpomalil pod úroveň odpovídající recesi, tj. méně než pod 1 procento. Nejvýznamnější signály ochlazení ekonomické aktivity USA nadále přicházejí především z trhu nemovitostí, práce, maloobchodních tržeb a konjunkturních průzkumů potvrzujících prohlubování nepříznivých nálad podniků i spotřebitelů.“ Podle ING Wholesale Banking lze předpokládat, že období recese USA se protáhne až do 1. pololetí příštího roku a oživení bude jen velmi pozvolné.

Podle Vojtěcha Bendy kurz EUR/USD již dosáhl výše, kterou lze ve většině zemí EU15 považovat nad „prahem bolestivosti“ exportně orientovaných firem. Posilující euro, rostoucí ceny ropy a oslabování světové poptávky představují největší riziko ekonomického růstu EU15, který by podle ING Bank měl v letošním roce zpomalit z loňských 2,7 % na 1,4 %. „Dopady americké recese pocítí zprostředkovaně přes zpomalení růstu eurozóny a předchozí posílení koruny i česká ekonomika, jejíž růst bude v letošním roce přibrzděn i díky zpřísnění fiskální a monetární politiky. I přes tyto vlivy by se růst HDP měl udržet kolem 5 procent,“ uvedl Vojtěch Benda.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).