Hlavní navigace

Hospodářský výsledek UNIQA CZ – první čtvrtletí 2005

UNIQA pojišťovna, dceřiná společnost rakouského koncernu UNIQA Group a jedna z deseti největších pojišťoven na českém trhu, dosáhla v prvním čtvrtletí roku 2005 celkové výše předepsaného pojistného převyšující 651 milionů Kč. Hrubý zisk činil 94 milionů Kč.

Sdílet

Nejvyšší nárůst pojistného zaznamenalo soukromé zdravotní pojištění, které v meziročním srovnání stouplo o více než 60%, dále pojištění přepravy (27%), životní pojištění (13%) a povinné ručení (7%).

Poměr předepsaného pojistného v neživotním a životním pojištění činil za první tři měsíce letošního roku 79 % ku 21 %, a zůstal zhruba stejný jako v minulých letech.

Počet smluv ve kmeni společnosti dosáhl skoro 297 000 kusů a meziročně se zvýšil o téměř 6%.

Klíčovým segmentem je i nadále pojištění vozidel, které přineslo UNIQA pojišťovně celkem 53% z předepsaného pojistného v neživotním pojištění. Povinné ručení však opět vykázalo nejvyšší škodní průběh.

Pozitivní vliv na velmi dobrý hospodářský výsledek mělo dodržení plánované škodovosti. Nižší než plánovaná je celková nákladovost. Nadprůměrné jsou výnosy z finančního umístění.

Koncern UNIQA nadále roste, výhledy do budoucna jsou optimistické

V prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla UNIQA Group o 28,8% na 1086,9 mil. eur. Díky posílenému působení v celém evropském regionu se zvýšilo předepsané pojistné zahraničních společností o 184,6% na 286,2 mil. eur. Na rakouském trhu dosáhla UNIQA předepsané pojistné přes 800 milionů eur a posílila tak o 7,7%.

Největší nárůst v UNIQA Group zaznamenalo v prvním čtvrtletí životní pojištění, které vzrostlo o 38,1% a přesáhlo tak 501 mil. eur. Neživotním a úrazové pojištění vzrostlo o více než 33% na 396,2 mil. eur. Zdravotní pojištění si připsalo nárůst 3,2%, předepsané pojistné činilo 189,7 mil. eur.

Při současném vývoji kapitálových trhů a bez mimořádných událostí očekává koncern v roce 2005 opět zlepšení hospodářského výsledku, který by se měl zvýšit o 25–30% a měl by být asi 150 mil. eur.

Působení ve střední a východní Evropě bude i v budoucnosti UNIQA Group posilovat. K převzetí 94% Raiffeisen Osiguranje v Bosně a Hercegovině dojde v krátké době a od poloviny roku bude provozována ve spolupráci s Raiffeisen finanční skupinou rovněž pojišťovací společnost ve Slovinsku. V dalších zemích, ve kterých je již UNIQA zastoupena, bude koncern investovat do rozšíření prodejních kapacit, jakož i zvažovat další možné akvizice.

O mateřské společnosti UNIQA Group Austria a UNIQA pojišťovně

Nejsilnější rakouská pojišťovna se v souladu se svým strategickým záměrem stát se silným středoevropským pojistitelem etablovala již na trzích 11 dalších zemí: v ČR, Chorvatsku, Itálii, Lichtenštejnsku, Maďarsku, Německu, Polsku, na Slovensku, ve Švýcarsku a nedávno i Bosně a Hercegovině.

Univerzální UNIQA pojišťovna stabilně patří mezi 10 nejsilnějších pojišťoven v ČR. Pojišťovně je dlouhodobě přiznáván renomovanou společností Standard  Poor´s rating BBBpi. V loňském roce zaznamenala růst pojistného o 14,6 %, což představovalo více než dvojnásobnou dynamiku oproti celému českému trhu.

Bc. Petra Strejčková
odbor marketingu, reklamy & PR

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).