Hlavní navigace

Home Credit: s novým zákonem i nové podmínky

[Tisková zpráva] Od začátku roku platí nový zákon o spotřebitelském úvěru, který má posílit práva spotřebitelů. Institucím nově ukládá zejména povinnost informovat o všech podstatných parametrech úvěru ještě před podpisem smlouvy.

Sdílet

Zákazníci, kteří ještě před smlouvou dostanou předsmluvní formulář, tak budou moci lépe posoudit, jestli je pro ně úvěr výhodný. Přehledné informace najdou klienti i v nových úvěrových podmínkách Home Creditu, které jsou psány větším písmem, jsou lépe strukturované a srozumitelnější.

Legislativní změny mají chránit spotřebitele a zajistit mu dostatek informací pro to, aby dokázal správně posoudit výhodnost či nevýhodnost úvěru. Novinkou je předsmluvní formulář*, který je pro všechny poskytovatele stejný, a proto klient dostane o úvěru vždy stejnou sadu informací. „V obchodě se zákazník rozhodne pro zboží a prodejce mu podle jeho možností splácet nabídne konkrétní úvěr. Ještě před podpisem smlouvy klient obdrží předsmluvní formulář, který zřetelně shrnuje parametry úvěru,“ přibližuje Vojtěch Ščevík, obchodní ředitel Home Creditu s tím, že v něm zákazník najde veškeré náklady s úvěrem spojené, celkovou částku, kterou je potřeba zaplatit, nebo sankce hrozící v případě neplacení úvěru.

Nedílnou součástí smlouvy jsou úvěrové podmínky. Home Credit začal od nového roku používat atraktivnější formu brožury, v níž se klient lépe orientuje. Hned na začátku dokumentu najde shrnutí dvanácti nejdůležitějších bodů, které by měl o svém úvěru bezpodmínečně vědět. „Řada ustanovení, která jsou v úvěrových podmínkách obsažena, vyplývá ze zákona a jejich uvedení je pro naši společnost povinné. Proto jsme to nejdůležitější zdůraznili hned na začátku a jednotlivé části úvěrových podmínek zřetelně oddělili, aby klient v krátkém čase našel, co potřebuje,“ vysvětluje David Bystrzycki, ředitel divize spotřebitelského financování Home Creditu. Cílem těchto nových úvěrových podmínek je poskytnout zákazníkům transparentnější a lépe strukturovaný přehled práv a povinností, které z úvěrové smlouvy vyplývají. 

Od nového roku také mohou klienti do 14 dnů odstoupit od úvěrové smlouvy bez udání důvodu. V takovém případě musí klient vrátit půjčenou částku a zaplatit úrok do dne vrácení. Nový zákon rovněž omezuje poplatky za předčasné splacení. „U úvěru, do jehož doplacení zbývá méně než jeden rok, nesmí být poplatek vyšší než 0,5 % z předčasně splacené částky. Zbývá-li více než rok, je pak předčasné splacení omezeno jedním procentem,“ uvádí Michal Kozub, analytik Home Creditu. V jakémkoliv okamžiku splácení úvěru může nově klient požádat o tabulku umoření úvěru, tzn. rozpis toho, co již zaplatil a co mu ještě zaplatit zbývá.

* oficiální název je „formulář pro standardní informace o spotřebitel­ském úvěru“

Nejdůležitější náležitosti zákona o spotřebitel­ském úvěru

•    Předsmluvní formulář

•    Nové podmínky pro výpočet RPSN

•    Možnost odstoupit od úvěrové smlouvy do 14 dní ve všech případech

•    Omezení poplatků za předčasné splacení

•    Povinné posouzení schopnosti splácet

•    Informace poskytované v reklamě

•    Nová ohlašovací živnost „poskytování nebo zprostředkování spotřebitelské­ho úvěru“

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).