Hlavní navigace

Hodnota IPB k 16. červnu 2000 byla 34,2 miliardy Kč

Praha / Londýn, 9. června 2008 - V Londýně byl zveřejněn verdikt stanovující hodnotu bývalé IPB ke dni 16. června 2000, kdy byla na banku uvalena nucená správa. Mezinárodní tribunál, který se zabýval ochranou investice Nomury v IPB, dospěl k závěru, že hodnota IPB v daném okamžiku byla 34,2 miliardy Kč.

Sdílet

Tribunál zpracoval toto ocenění v návaznosti na dohodu o narovnání vztahů mezi Českou republikou a Nomurou, která byla uzavřena v listopadu 2006 a naplnila vůli obou stran ukončit všechny vleklé vzájemné spory vedené kvůli IPB.

Rozhodnutí tribunálu je posledním a konečným krokem v řešení sporů mezi ČR a Nomurou. Nomura se nyní, téměř po osmi letech, těší na obnovení spolupráce s českým státem a na rozvoj svých obchodních aktivit v ČR ve standardních podmínkách.

V souladu s výše citovanou dohodou o ukončení všech sporů nyní Česká republika zaplatí Nomuře 2,8 miliardy Kč plus úrok. Tato částka byla odvozena od hodnoty IPB k 16. červnu 2000 stanovené tribunálem.

Nomura se v předchozích letech domáhala svých práv a náhrady škody plynoucí z uvalení nucené správy a následného převodu podniku IPB do rukou ČSOB. K této žalobě vydal mezinárodní arbitrážní tribunál v březnu 2006 zásadní rozhodnutí a stanovil, že pád IPB byl zaviněn veřejnou podporou, kterou český stát poskytl konkurenčním bankám. Verdikt dále uvádí, že stát nejednal v dobré víře a způsobil v IPB krizi, což tribunál hodnotí jako neférové a nerovné zacházení s bankou i jejími investory a porušení mezinárodního prá­va.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).