Hlavní navigace

Hlasování o směrnici o implementaci počítačových vynálezů dává smíšené signály

BRUSEL/PRAHA, 28. června 2005 – Business Software Alliance naléhá na Evropský parlament, aby hlasoval pro růst a inovaci. BSA zároveň vyjadřuje obavy, že hlasování Výboru právních záležitostí v Evropském parlamentu ohledně návrhu Směrnice o implementaci počítačových vynálezů (CII) dává smíšené signály k dalšímu technologickému rozvoji v rámci Evropy.

Sdílet

Hlasování je též v protikladu s několika významnými body důkladně připravovaného Společného stanoviska, které bylo evropskými vládami dojednáno teprve před třemi měsíci, řekl Jan Hlaváč, tiskový zástupce BSA. Dodatky Výboru mohou být zvráceny jen plným parlamentním hlasováním na plenárním shromáždění, které by se mělo konat v červenci ve Štrasburku.

BSA upozorňuje, že některé dodatky navrhované socialistickým zpravodajem, Michelem Rocardem, by mohly evropský patentní režim posunout nazpět do 19. století. A to zvláště spojením vynálezů využívajících počítačů se zastaralým pojmem takzvaných přírodních sil, upozornil Jan Hlaváč. Koncept ‚přírodních sil‘ patří historicky do doby, kdy vynálezy byly převážně mechanického charakteru. Zavedení takového archaismu do legislativy 21. století by mohlo stáhnout evropské vynálezce zpět do minulosti a mnoho špičkových technologií by nebylo možno patentovat.

Na druhé straně však Výbor přijal několik dodatků, které zajišťují širší účast vynálezců v systému patentování. To se týká jak malých tak i středně velkých podniků, dodal Jan Hlaváč. BSA silně podporuje dosažení tohoto důležitého cíle a vítá také dodatky, které napomáhají inovativním malým a středním podnikům v Evropě.

Nedávný výzkum ukazuje, že malé a středně velké společnosti (SME) představují více jak 20 procent všech CII patentů udělených v Evropě od roku 1998. Konzervativní předpovědi* dokonce predikují, že SME podají v roce 2005 v Evropě více jak 1000 CII patentů. Dodatky by měly umožnit SME více těžit z patentového systému a zabezpečit další rozvoj špičkových technologií v Evropě.

Francisco Mingorance, BSA Europe, řekl: Hlasování dává smíšené signály k evropském závazku růstu a inovací. S největším důrazem vyzýváme všechny členy Evropského parlamentu, aby podporovaly Společné stanovisko a dali v EU zelenou kreativitě a inovacím.

*Zdroj: Studie o ¹Evropských patentech o implementaci počítačových vynálezů vydaných pro malé a střední společnosti' – pro podrobnější informace prosím navštivte www.bsa.org/patents.

Jan Hlaváč
tiskový zástupce BSA

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).