Hlavní navigace

Google spouští platformu OpenSocial na podporu rozvoje sociálního softwaru

Google představuje OpenSocial – otevřenou platformu pro tvorbu webových sociálních aplikací. OpenSocial otevře prostor pro silné a jednoduše šířitelné sociální sítě pro internet, vývojářům umožní tvořit aplikace a weby nezávislé na provozovateli webu a s nedozírným dosahem. K platformě se už přihlásily komunitní servery jako LinkedIn nebo orkut s publikem čítajícím zhruba 200 miliónů lidí.

Sdílet

Momentálně má každý z desítek sociálních softwarů vlastní unikátní API (rozhraní pro programování aplikací) a to vývojáře nutí rozhodovat se, pro který z nich budou psát, který ze softwarů se naučí a budou dál rozvíjet. OpenSocial dává vývojářům sociálních aplikací jednotný set API, který jakmile vstřebají, mohou používat na kterékoli ze stránek hlásících se k platformě. S jednoduchými, standardizovanými technologiemi OpenSocial zrychlí inovace a umožní vznik řady novinek po celém webu. I uživatelé budou ze standardu těžit: dostanou řadu zajímavých a užitečných aplikací rychleji. Přijde vlna sociálních aplikací jak pro zábavu, tak třeba i nové typy her, o kterých se již tradičně mluví v souvislosti se sociálním webem.

“Web je rozhodně lepší, když je sociálně propojený, a my teprve začínáme chápat, co je možné, když do kontextu internetu zahrnete i informace sociální,” řekl Jeff Huber, senior vice president pro vývoj, Google. “ Doufáme, že s pomocí a testy vývojářské komunity se z OpenSocial stane standard pro technologii, která udělá z internetu síť sociální.”

Některé vývojářské týmy jako například Flixter, FotoFlexer, iLike, Flixter a RockYou, Slide, Theikos nebo VirtualTourist už své aplikace postavily na API OpenSocial. Vývojáři dostanou k dispozici 3 API pro JavaScript a Gdata pro přístup k sociálním funkcím, prostor pro pokusy v sandboxu na orkutu (sandbox.orkut­.com), vzorový kód, dokumentaci a podpůrnou skupinu k dispozici na code.google.com. Cílem iniciativy je naučit vývojáře pracovat s tímto setem, který lze následně mohou použít jak na Orkutu, tak na jakékoli jiné stránce, která se k iniciativě připojí.
Společná “řeč”, kterou představuje OpenSocial pro všechny sociální aplikace, znamená, že komunitní weby se mohou stát součástí prostoru s mnohem větším množstvím vývojářů, než by se jim kdy mohlo podařit. Svoje programátorské síly, které doposud pracovaly na proprietárním API, pak mohou věnovat na jiné projekty. Zároveň OpenSocial pomáhá webům, které by chtěly svým uživatelům poskytnout komunitní služby. Na tvorbě sociálních aplikací se bude podílet víc vývojářů a to se projeví v rychlejším představování většího množství novinek na mnohem více stránkách.

“Orkut má desítky miliónů nadšených uživatelů, kteří se stále ptají po nových možnostech, jak se pobavit se svými kamarády a na Orkutu vyjádřit svou osobnost,” říká Amar Gandhi, produktový manažer služby Orkut, která patří do skupiny Googlu. “S platformou OpenSocial se Orkut otevírá kterémukoli vývojáři, můžeme těžit z nekonečných nápadů této komunity a a vytvářet a představovat našim uživatelům novinky častěji.”

„Jsme naprosto přesvědčeni, že OpenSocial je správnou cestou,“ doplňuje Dan Nye, CEO sítě LinkedIn. „Některé weby jsou spíš založené na sdílení fotografií, některé na podobnosti profilů, některé jsou zase zaměřené na profesní dráhu. OpenSocial nabízí společné rozhraní, které pomůže všem ve vývoji nových produktů.“

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).