Hlavní navigace

Finanční skupina Raiffeisen zdvojnásobila za první pololetí 2004 svůj zisk

Rakouská finanční skupina Raiffeisen (RZB), jejíž součástí je i Raiffeisenbank a.s. (RBCZ), dosáhla v prvním pololetí letošního roku zisku před zdaněním 313,6 milionů EUR, což je o 89 % více než za stejné období 2003. Celková bilanční suma RZB činila k 30. červnu 2004 62,8 miliard EUR, tedy o 12 % více než ke konci roku 2003.

Sdílet

Konsolidovaný zisk po zdanění vzrostl meziročně o 117,3 % na 223,6 milionů EUR. Je to obzvláště potěšující, protože RZB dosáhla tohoto pozoruhodného nárůstu z již tak vysoké úrovně, získané v předchozím roce, říká Walter Rothensteiner, předseda představenstva RZB.

Klíčové ukazatele se výrazně zlepšily

Nárůst zisku také významně zlepšil klíčové ukazatele výkonnosti skupiny RZB, a to i přesto, že jsou nadále ovlivněny vysokými investicemi do expanze. Poměr nákladů a výnosů, navzdory vysokým výdajům na rozvoj a rozšiřování sítě, poklesl na 58,4 % oproti 70,9 % v pololetí roku 2003. Návratnost kapitálu (ROE) před zdaněním se zvýšila na 25,8 % z předchozích 14,9 % a návratnost aktiv (ROA) před zdaněním vzrostla na 1,06 % z loňských 0,69 %. Všechny tyto ukazatele jsou nejlepší ze všech rakouských bank.

Počet zaměstnanců nadále roste

Vytváření nových pracovních příležitostí v RZB a akvizice albánské Savings Bank of Albania vedly k dalšímu nárůstu počtu zaměstnanců. Finanční skupina Raiffeisen tak ke konci června 2004 zaměstnávala 23 533 lidí, což je o 11,4 % více než na konci loňského roku.

Akvizice významné banky v Albánii

V dubnu 2004 RZB dokončila akvizici Savings Bank of Albania (Banka e Kursimeve) v objemu 126 milionů USD. To zajistilo RZB vedoucí pozici na místním trhu a posílilo její přední pozici v jihovýchodní Evropě. Tato akvizice opět podtrhla vedoucí roli RZB v regionu. Žádná jiná banka ve střední a východní Evropě nemá tak hustou bankovní síť jako Raiffeisen, říká Herbert Stepic, místopředseda představenstva RZB a předseda představenstva Raiffeisen International Bank-Holding AG (Raiffeisen International). RZB nyní se svými 15 dceřinnými bankovními ústavy, četnými specializovanými společnostmi a dvěma zastupitelstvími působí na 16 trzích v regionu. Budeme stále pokračovat v našem dynamickém rozvoji, budeme se snažit dosáhnout našeho cíle – stát se vedoucí bankovní skupinou v tomto regionu, dodal.

V České republice Raiffeisenbank a.s. (RBCZ) vytvořila ke konci 1. pololetí roku 2004 zisk po zdanění přes 235 milionů korun (údaje podle CAS), což představuje meziroční nárůst o 167 %. Bilanční suma dosáhla téměř 70 miliard korun a počet klientů RBCZ překročil 122 tisíc.

Čestmír Ondrůšek

Raiffeisenbank a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).