„Po vyjádření brokera Goldman Sachs, že američtí brokeři již nejsou nadále vhodní do portfolií, tedy atraktivní na nákup, snížil hodnocení na neutral,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Dále umístil Citigroup na tzv. Conviction sell list (jasné doporučení na prodej) s komentářem, že si tato banka ve 2. čtvrtletí pravděpodobně odepíše díky špatným hypotékám dalších až 9 mld. USD.“ Podobná situace by mohla nastat u investiční banky Merrill Lynch, kde Goldman Sachs očekává další odpisy ve výši 4,5 mld. USD.
Z meetingu FOMC FED, který rozhodoval na základě posledních makroukazatelů o úrovni benchmarkové úrokové sazby overnight banking rate (Fed Funds) vyplynulo, že sazby zůstaly nezměněny na úrovni 2,0 % p.a. a ekonomika celkově i nadále expanduje. „Mírné zlepšení lze pozorovat u spotřebitelských výdajů i přes existující rizika dalšího zpomalování,“ komentuje vyjádření FED Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „přestože prohlášení poměrně jasně signalizuje konec dalšímu snižování sazeb a otevírá teoretickou možnost pro růst sazeb ještě v tomto roce, obchodníci přeci jen očekávali od americké centrální banky o něco jasnější vzkaz tímto směrem.“
Podle Warrena Buffetta naopak v USA dochází k explozi inflace a Fed by neměl ani náznakem zmínit, že zkrocení inflace je až druhořadým úkolem po podpoře ekonomického růstu.
Americké ministerstvo obchodu uveřejnilo konečný odhad růstu ekonomiky v 1. čtvrtletí o 1,0 % oproti 0,6% z posledního čtvrletí a 4,9% ze 3. čtvrtletí 2007. „Průměrný růst táhly exporty a sektor služeb, který zpomalovaly výdaje na osobní spotřebu a investice do bytové i nebytové výstavby,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Výsledek naplnil očekávání. Průměrné tržní odhady v 1. kvartále očekávaly mezičtvrtletní růst HDP USA o 1,0 %, meziročně rostla ekonomika o 2,5 % a HDP cenový index byl vzestupně revidován na 2,7 %.“
Nestabilitu podpořil i výsledek spotřebitelské důvěry, která podle průzkumu Conference Board v červnu znovu klesla a zaznamenala pátý nejhorší výsledek za posledních 40 let. Indikátor ztratil za prvních pět měsíců od ledna 37,5 bodu. „Dotazované domácnosti hodnotí současnou situaci v podnikatelském prostředí ještě více nepříznivě stejně jako uplatnění na pracovním trhu,“ komentuje Ing. Josef Stoulil a dodává: „Na půlročním zhoršení v řadě za sebou má vliv rekordní růst cen pohonných hmot.“ Na komoditních trzích se cena ropy dostala více přes hranici 140 USD za barel. „Prezident OPEC Chakib Khelil odmítl výzvu spotřebitelských zemí zvýšit produkci s namítkou, že kartel již v boji s rostoucími cenami udělal, co mohl,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „O víkendu oznámila Saúdská Arábie, že od července zvýší produkci o 200 tis. b/d (barelů za den) a jako jediný člen kartelu vidí globální inflační rizika. Z vyjádření generálního tajemníka OPEC al-Badriho vyplývá, že ostatní členské země nechtějí zvyšovat výrobu z důvodu dostatku ropy na trhu.“