Hlavní navigace

Evropa je pro zahraniční investory stále jedničkou

Praha, 30. června 2005 - Podle průzkumu mezinárodní poradenské společnosti Ernst & Young je pro 63 % investorů stále nejatraktivnějším regionem západní Evropa, zatímco střední a východní Evropa se vedle Číny úspěšně prosazuje jako region s nízkými mzdovými náklady. Potvrzuje to průzkum atraktivnosti Evropy pro zahraniční investice, který každoročně pořádá mezinárodní poradenská společnost Ernst & Young a jehož výsledky byly dnes prezentovány na World Investment Conference ve francouzském La Baule. Podle průzkumu je Česká republika pro investory sedmou nejatraktivnější zemí na světě.

Sdílet

Průzkum ukázal, že pokud jde o zájem zahraničních investorů, Evropa stále drží krok se svými konkurenty a úspěšně odráží útoky i těch největších, jimiž jsou Spojené státy a Čína.

Popularita západní Evropy sice oproti loňskému roku trochu poklesla (o 5 %), nicméně tento region své první místo uhájil. Za nejatraktivnější na světě ji i letos považuje 63 % dotázaných manažerů. Na druhém místě s 55 % skončila střední a východní Evropa.

Vycházející hvězdou je Čína, atraktivní díky svému obrovskému hospodářskému růstu. S 52 % je podle průzkumu nejatraktivnější zemí na světě a třetím nejatraktivnějším regionem. Za uplynulých 12 měsíců se její popularita zvýšila ze 37 % na 52 %, díky čemuž se jí podařilo předstihnout USA a Kanadu (atraktivnost USA a Kanady se sice také zvýšila, ale jen z 38 % na 45 %).

Další výsledky průzkumu:

 • Do střední a východní Evropy směřuje 31 % zahraničních investic, což je víc než do Francie, Německa, Španělska a Belgie dohromady.
 • Tradiční nadvládu Německa, Velké Británie a Francie ohrožuje Polsko a Maďarsko, především díky nižším mzdovým nákladům.
 • Pokud jde o počty pracovních míst vytvořených novými podniky, do první desítky nejúspěšnějších evropských států se dostalo šest středo- a východoevropských zemí. Absolutní prvenství v tomto žebříčku uhájila Velká Británie následovaná Polskem a Francií.
 • Nejdynamičtěji se rozvíjejícím ekonomickým odvětvím v Evropě v roce 2004 byl automobilový průmysl, který získal 11,6 % zahraničních investic. Na druhém místě skončily špičkové technologie s 10,9 %.
 • Střední a východní Evropě se daří obstát v čínské konkurenci, pokud jde o zahraniční investice do automobilového, spotřebního a těžkého průmyslu.
 • Podle respondentů budou v nejbližších letech největšími tahouny zahraničních investic v Evropě služby a produkce softwaru.
 • Pokud jde o to, zda se atraktivnost Evropy pro zahraniční investory v nejbližších třech letech zvýší, respondenti jsou poměrně skeptičtí. Myslí si to jen 37 % z nich, zatímco v roce 2004 to bylo 45 %.
 • Podle názoru investorů by růst zahraničních investic v Evropě podpořila mírnější regulační i fiskální politika.

Předseda správní rady a generální ředitel společnosti Ernst & Young James Turley při příležitosti zveřejnění výsledků průzkumu prohlásil: Evropa zůstává pro investory nejatraktivnějším regionem díky flexibilitě a diversifikovanosti svých trhů. Západ Evropy stále přitahuje investory svými znalostmi. Ale i ekonomiky střední a východní Evropy se za uplynulých pět let proměnily z levných dílen na trhy s obrovským potenciálem a podobný vývoj vidíme v Číně, Rusku, Indii nebo Brazílii. Tohle všechno jsou země, které se budou během následujících pěti let nesmírně rychle modernizovat a v nichž rozvinutým trhům vyroste silná konkurence.

Závěry studie týkající se České republiky

Podle průzkumu je Česká republika pro investory sedmou nejatraktivnější zemí na světě. V evropské „top patnáctce“ je se 4,7 % osmou nejčastěji zmiňovanou destinací pro investování (pro srovnání Slovenská republika je s 1,2 % dvanáctá) a pátou z evropských zemí, v nichž v budoucnu respondenti hodlají investovat.

Umístění ČR mezi evropskými zeměmi podle jednotlivých kritérií:

 • je 3. nejatraktivnější zemí (za Velkou Británií a Polskem) z hlediska flexibility pracovněprávní legislativy
 • je 5. nejatraktivnější zemí, pokud jde o dostupnost výrobních prostor, ceny pozemků a související předpisy (za Polskem, Velkou Británií, Německem a Španělskem)
 • je 3. nejatraktivnější zemí co do výše mzdových nákladů (za Polskem a Velkou Británií)
 • je na 4. místě, pokud jde o potenciál pro zvýšení produktivity práce (za Velkou Británií, Polskem a Německem)
 • je na druhé příčce v přímých zahraničních investicích do automobilového průmyslu (první je Francie), pro srovnání – Slovensko je na pátém místě.

Dirk Kroonen, vedoucí partner společnosti Ernst & Young v České republice k závěrům studie uvádí: Podle výsledků studie má Česká republika mezi investory vynikající renomé. Sedmé místo z desítky nejatraktivnějších zemí světa je velice dobrá vizitka. Velkou konkurenci pro ni však představují další země střední a východní Evropy, například Polsko, Maďarsko nebo Rumunsko.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).