Hlavní navigace

Eurovým dluhopisům se začíná dařit

Státní dluhopisy byly jedním z mála druhů aktiv, která investorům přinášela v uplynulém roce kladné výnosy. Naopak podnikové dluhopisy zasáhl ve stejné době obrovský propad kurzů. V roce 2009 se podle Raiffeisen Capital Management situace obrací, a tak zatímco státní dluhopisy jsou pod silným tlakem, podnikové dluhopisy nyní vykazují nejvyšší výkonnost na trhu.

Sdílet

Největší potenciál mají bankovní a podnikové dluhopisy

Státní dluhopisy se v dohledné době vzhledem k makroekonomickým výhledům budou i nadále držet. Při výnosech kolem 2,3 % už ale například německé spolkové dluhopisy s pětiletou dobou splatnosti nejsou nijak zvlášť lákavou investicí, říká Robert Senz, hlavní investiční manažer Raiffeisen Capital Management (RCM) pro dluhopisy. RCM je nejvýznamnějším správcem aktiv v Rakousku.

Podle Senze jsou nyní mnohem zajímavější investiční příležitostí dluhopisy, které nabízejí srovnatelnou jistotu, ale ještě stále zahrnují určitou přirážku za likviditu. K takovým patří mj. hypoteční zástavní listy, státem garantované bankovní dluhopisy a státní dluhopisy některých dalších zemí Evropské unie (EU), např. italské, španělské nebo rakouské.

Zajímavé jsou podnikové dluhopisy, zejména segment s investičním ratingem, a to i přes jejich velmi příznivý vývoj hodnoty v první polovině letošního roku. Při výnosech kolem 4,4 % v případě dluhopisů se zbývající splatností zhruba 5 let vynášejí oproti německým spolkovým dluhopisům asi o 2 procentní body víc, což je z historického pohledu ještě stále solidní výnosová přirážka, dodává vídeňský odborník na dluhopisy. Ještě o něco vyšší výnosy momentálně nabízejí bankovní dluhopisy. EU a Evropská centrální banka se fakticky rozhodly, že nenechají padnout žádnou větší banku, což snižuje riziko. Levnější než dluhopisy podniků z nefinančních sektorů ale nezůstanou napořád, upřesňuje Senz.

Zatímco ještě v prvním čtvrtletí se v cenách podnikových dluhopisů obrážely nejrůznější scénáře ekonomické deprese, nyní se tento vliv přestává projevovat, což v posledních týdnech vedlo k prudkému zvýšení jejich ceny. Obávanému pádu světové ekonomiky se podařilo zabránit stimulačními opatřeními a rozsáhlými balíčky na podporu likvidity a bankovního systému. Stávající kurzy přesto ještě stále zrcadlí dlouhodobější a hlubší recesi a poměrně vysoký podíl nesplácených dluhopisů. Např. v kurzech dluhopisů s investičním ratingem (firmy z nefinančních sektorů) se odráží očekávání, že podíl nesplácených dluhopisů dosáhne v příštích 5 letech 11 % (při předpokládané míře návratnosti v případě konkurzu nepřesahující 20 %). V případě dluhopisů finančních institucí s investičním ratingem činí očekávaný podíl nesplácených dluhopisů dokonce 18 %, tedy téměř každý pátý dluhopis!

Jaká jsou podle R. Senze rizika? Podstatnému zvýšení podílu nesplácených dluhopisů se v segmentu podnikových dluhopisů samozřejmě nevyhneme. Myslíme si ale, že trh ještě stále počítá s vyšším procentem, než jaká bude skutečnost. Právě v segmentu dluhopisů s investičním ratingem využilo hodně podniků dobrou náladu na kapitálových trzích v posledních měsících k získání nového dlouhodobě dostupného kapitálu prostřednictvím emisí akcií a dluhopisů, čímž se vyhnuly případnému nedostatku likvidity. To by mělo fungovat jako další pojistka proti případnému nesplácení, tvrdí Senz.

S velkou opatrností přistupuje RCM v současné době k dluhopisům s vysokými výnosy, tedy dluhopisům, které nemají investiční rating, a to přesto, že úročení těchto cenných papírů s pětiletou dobou splatnosti činí momentálně 14 % ročně, což se může na první pohled jevit velmi lákavě. Jestliže ale trh momentálně vychází z toho, že u těchto dluhopisů bude míra návratnosti v případě konkurzu podniku 20 %, znamenalo by to, že podíl nesplácených dluhopisů v tomto segmentu překročí 40 %. To ale Robertu Senzovi připadá přehnané, i když uznává, že „riziko nesplácení je ale přesto v segmentu dluhopisů s vysokými výnosy nepoměrně vyšší a především se mnohem hůř odhaduje.“ Bez ohledu na to by i tyto dluhopisy mohly nabízet šanci na solidní výnosy. Poté, co tento segment dluhopisů zpevnil od začátku roku o víc než 30 %, je riziko opětovného propadu kurzů poměrně vysoké, zvlášť když víme, že existuje silná korelace mezi jejich kurzy a kurzy akcií. S nákupem, resp. přikupováním dalších dluhopisů v tomto segmentu bych počkal na korekci, uzavírá Senz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).