Hlavní navigace

EU Point index Komerční banky

EU Point index, který sestavuje pravidelně KB EU Point s cílem monitorovat aktivitu na dotačním trhu v České republice, byl v srpnu pouze mírně nadprůměrný, především díky nízkému počtu schválených žádostí o dotace.

Sdílet

EU Point index Komerční banky: tuzemské firmy a municipality dostanou z EU fondů každý měsíc v průměru 9 miliard Kč na 600 schválených projektů

Srpnový EU Point index: 108 bodů

V srpnu byla aktivita účastníků na dotačním trhu opět nadprůměrná, oproti předcházejícím měsícům však není nárůst tak výrazný. Největší vliv mělo na hodnotu indexu zahájení přijímání žádostí do třech oblastí OP Výzkum a Vývoj pro Inovace. Otevřeno bylo přijímání žádostí na Regionální či Evropská centra excelence a Infrastrukturu pro výuku na VŠ spojenou s výzkumem (např. laboratoře, učebny, kanceláře, nové vybavení včetně IT, modernizace knihoven atp.). Žadatelům je v tomto programu k dispozici výjimečných 38 miliard Kč.

Naopak počet schválených projektů byl relativně nízký, v měsíci srpnu řídící orgány schválily pouze něco málo přes 300 projektů. Ukončeno již totiž bylo schvalování žádostí na kontaktní místa Czech Point v IOP.

Dlouhodobé průměry

KB EU Point sleduje aktivitu v dotační oblasti již od května 2008. Od února letošního roku pravidelně vyhlašuje hodnotu EU Point index, který porovnává aktuální hodnoty jednotlivých ukazatelů s jejich dlouhodobými průměry.

Žadatelům je každý měsíc k dispozici v průměru 46 výzev, ve kterých se lze ucházet o necelých 43 miliard Kč. Municipality a firmy každý měsíc podávají přibližně 1500 žádostí o podporu ve výši přes 30 miliard Kč. Řídící orgány každý měsíc schválí přes 600 projektů, mezi které rozdělí téměř 9 miliard Kč.

Komerční banka poskytuje svým klientům každý měsíc v průměru 160 konzultací, a to jak formou osobních návštěv KB EU Point specialistů či bankovních poradců, tak i informací na telefonní lince 800 900 930.

Předchozí hodnoty EU Point indexu

Hodnota KB EU Point indexu byla doposud vždy vyšší než 100, aktivita v dotační oblasti tedy stále stoupá. Vyhlašováno je stále více výzev a také objem dotací, které jsou žadatelům k dispozici, je každým měsícem vyšší. Nejvyšší hodnota EU Point indexu v dubnu 2009 byla způsobena vyhlášením programů Rozvoj a Inovace-projekt v OPPI, které s sebou přinesly významný nárůst konzultací klientům KB. Ministerstvo Životního prostředí navíc schválilo téměř tisícovku žádostí o dotace na odbahnění a revitalizaci rybníků a potoků, a také na sběrné dvory a rekultivaci skládek.

KB EU Point poskytuje klientům KB pomoc při realizaci dotovaného projektu. Bankovní poradce zdarma zajistí vyhledání vhodné dotace pro projektový záměr a regionální EU Point specialista poskytne detailní konzultaci. Žádosti o dotace a kompletní administrativu projektu pak zpracovávají specializované firmy s prověřenými zkušenostmi a odborností, přičemž výběr konkrétní firmy je vždy v rukou klienta. Bankéři rovněž doporučují optimální financování projektu, které vyhovuje dotačním podmínkám. Více informací získáte od bankovního poradce nebo na stránkách www.eupoint.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).