Hlavní navigace

Erste Bank získala 100% v ukrajinské bance Prestige

„Naše téměř půlroční působení na ukrajinském trhu dále zdůraznilo jeho obrovský bankovní potenciál. Jakmile se tedy naskytla příležitost získat v bance Prestige plnou kontrolu, okamžitě jsme jí využili. Ze-fektivníme tak rozhodovací procesy a urychlíme expanzi na ukrajinském trhu,“ řekl Andreas Treichl, generální ředitel Erste Bank der oesterreichischen Sparkassen AG („Erste Bank“). „Naše rozhodnutí umocnila skutečnost, že dřívější vlastníci budou dále podporovat Bank Prestige svým know-how a zna-lostmi místních podmínek. Ve funkcích navíc zůstane osvědčený řídící tým. Z toho plyne, že naše plány pro Ukrajinu zůstávají beze změny - do roku 2009 chceme dosáhnout čtyř- až pětiprocentního podílu na trhu.“

Sdílet

Erste Bank se dohodla s akcionáři banky Prestige o získání celého 100 % podílu v bance (namísto 50,5 %, jak bylo oznámeno v červenci 2006) za celkovou úhradu 104,0 mil. USD (525,0 mil UAH / 79,4 mil EUR). Na základě základního kapitálu k 31. říjnu 2006 ve výši 300,0 mil UAH (59,4 mil USD / 45,4 mil EUR) to znamená poměr ceny k účetní hodnotě ve výši 1,75 x.

Transakce by měla být završena v lednu 2007. Erste Bank již obdržela jak schválení Národní bankou Ukrajiny a ukrajinské Antimonopolní komise, tak i rakouského Úřadu pro finanční trhy.

Vedle kupní ceny hodlá Erste Bank do roku 2010 investovat dalších 1 515,0 mil UAH (300,0 mil USD / 229,0 mil EUR), aby podpořila obchodní plány.

Banka Prestige byla založena v prosinci 2005 a registrována v Obchodním rejstříku v lednu 2006. V současnosti má přibližně 300 zaměstnanců a provozuje 15 poboček. K 31. říjnu 2006 dosáhla hodno-ta vlastního jmění 300,0 mil UAH (59,4 mil USD / 45,3 mil EUR) a celková hodnota aktiv činila 1 009,2 mil UAH (199,8 mil USD / 152,5 mil EUR).

Jakmile bude transakce dokončena, bude banka Prestige plně integrována do skupiny Erste Bank a začne působit pod značkou Erste Bank. Banka má licenci k poskytování veškerých služeb a jako uni-verzální banka se zaměří na firemní a retailové obchody.

Představenstvo budou tvořit tři členové:

  • Andrey Rozhok, současný předseda představenstva banky Prestige, zůstane ve funkci.
  • Jozef Síkela, ředitel úseku korporátní klienti a člen senior management týmu České spořitelny, bude zodpovědný za controlling a řízení úvěrového rizika.
  • Pavel Cetkovský, dosavadní ředitel úseku řízení bilance a člen senior management týmu České spoři-telny, bude zodpovědný za retailové bankovnictví.

Bývalí členové představenstva převezmou operativní úlohy v senior management týmu banky.

Dozorčí rada bude sestávat z pěti členů, z nichž tři budou jmenováni Erste Bank, jeden z bývalých vlastníků ban-ky Prestige zůstane členem dozorčí rady a jeden bude jmenován v příštích týdnech.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).