Hlavní navigace

Erste Bank a dopad hospodaření na kurz. Jak si vedly akcie Intelu a Microsoftu první týden na trhu RM SYSTÉM?

Poslední únorový víkend byl na českém akciovém trhu ve světle hospodářských výsledků českých blue-chips. Aktivita obchodníků byla opět spíše podprůměrná a nadále oči investorů směřují zejména k americkým makroekonomickým datům. Index RM posílil o 1% a uzavřel na hodnotě 2 940 bodů.

Doba čtení: 2 minuty

Výsledková sezóna pokračuje, po Telefónice O2 a Komerční bance, které oznámily hospodářská data v minulém týdnu, přišly na řadu výsledky Erste Bank, ČEZu, Unipetrolu, AAA Auto a dalších firem.

U první zmiňované se čekaly výsledky zvláště s napětím. Přestože generální ředitel Erste Bank před časem potvrdil, že banka neoznámí žádnou ztrátu spojenou s hypoteční krizí, mnozí investoři přesto zůstávají v sektoru finančních titulů ve velkém obezřetnosti. Před pátečním reportem titul poměrně intenzivně posiloval až do pásma nad 1 000 Kč. Už se znalostí výsledků hospodaření za uplynulý rok pomohli kupci titulu dokonce k hodnotám přes 1 010 Kč, nicméně negativní nálada v zahraničí strhla kurz zpět pod 1 000 Kč.

V uplynulém roce vytvořila EB čistý zisk 1 174,5 mil. EUR (3,76 EUR na akcii), což je v porovnání s loňským rokem zlepšení o 26%. Obavy z hospodaření rumunské divize se výrazně nepromítly do konečných čísel. Důležitou informací pro akcionáře je rovněž navýšení dividendy na 0,75 EUR, a také oznámený plán na rok 2008 a 2009, který počítá s růstem čistého zisku nejméně o 20%, respektive o 25%.

Zajímavé obchody proběhly rovněž s novými tituly na trhu RM-SYSTÉM. Největší zájem bylo o obchodování s akciemi Intelu, které během týdne posílily o 1,5% a uzavřely na hodnotě 342,90 Kč. Intel patří mezi perspektivní společnosti zabývající se výrobou polovodičových čipů a technologii. Za uplynulý rok společnost vydělala 6 976 mil. USD, tedy v přepočtu 117 mld. Kč. Tržby dosáhly výše 38 334 mil. USD (636 mld. Kč).

Akcie Microsoftu, které se rovněž od konce února obchodují na trhu RM-S, v týdnu reagovaly zejména na změny ve snaze o převzetí společnosti Yahoo, o kterou 11. února projevil Microsoft zájem. Nabídka 31 USD za akcii Yahoo nebyla akceptována a v současné době se představenstvo společnosti převzetí všemožně brání, což má dopad na hodnotu akcií Microsoftu, které během týdne mírně oslabily a uzavřely na 477 Kč.

Negativní vliv na kurz akcie měla rovněž pokuta ve výši 899 mil. EUR, kterou společnost dostala za zneužívání monopolního postavení od Evropské Unie.