Hlavní navigace

Erste Bank a dopad hospodaření na kurz. Jak si vedly akcie Intelu a Microsoftu první týden na trhu RM SYSTÉM?

Poslední únorový víkend byl na českém akciovém trhu ve světle hospodářských výsledků českých blue-chips. Aktivita obchodníků byla opět spíše podprůměrná a nadále oči investorů směřují zejména k americkým makroekonomickým datům. Index RM posílil o 1% a uzavřel na hodnotě 2 940 bodů.

Sdílet

Výsledková sezóna pokračuje, po Telefónice O2 a Komerční bance, které oznámily hospodářská data v minulém týdnu, přišly na řadu výsledky Erste Bank, ČEZu, Unipetrolu, AAA Auto a dalších firem.

U první zmiňované se čekaly výsledky zvláště s napětím. Přestože generální ředitel Erste Bank před časem potvrdil, že banka neoznámí žádnou ztrátu spojenou s hypoteční krizí, mnozí investoři přesto zůstávají v sektoru finančních titulů ve velkém obezřetnosti. Před pátečním reportem titul poměrně intenzivně posiloval až do pásma nad 1 000 Kč. Už se znalostí výsledků hospodaření za uplynulý rok pomohli kupci titulu dokonce k hodnotám přes 1 010 Kč, nicméně negativní nálada v zahraničí strhla kurz zpět pod 1 000 Kč.

V uplynulém roce vytvořila EB čistý zisk 1 174,5 mil. EUR (3,76 EUR na akcii), což je v porovnání s loňským rokem zlepšení o 26%. Obavy z hospodaření rumunské divize se výrazně nepromítly do konečných čísel. Důležitou informací pro akcionáře je rovněž navýšení dividendy na 0,75 EUR, a také oznámený plán na rok 2008 a 2009, který počítá s růstem čistého zisku nejméně o 20%, respektive o 25%.

Zajímavé obchody proběhly rovněž s novými tituly na trhu RM-SYSTÉM. Největší zájem bylo o obchodování s akciemi Intelu, které během týdne posílily o 1,5% a uzavřely na hodnotě 342,90 Kč. Intel patří mezi perspektivní společnosti zabývající se výrobou polovodičových čipů a technologii. Za uplynulý rok společnost vydělala 6 976 mil. USD, tedy v přepočtu 117 mld. Kč. Tržby dosáhly výše 38 334 mil. USD (636 mld. Kč).

Akcie Microsoftu, které se rovněž od konce února obchodují na trhu RM-S, v týdnu reagovaly zejména na změny ve snaze o převzetí společnosti Yahoo, o kterou 11. února projevil Microsoft zájem. Nabídka 31 USD za akcii Yahoo nebyla akceptována a v současné době se představenstvo společnosti převzetí všemožně brání, což má dopad na hodnotu akcií Microsoftu, které během týdne mírně oslabily a uzavřely na 477 Kč.

Negativní vliv na kurz akcie měla rovněž pokuta ve výši 899 mil. EUR, kterou společnost dostala za zneužívání monopolního postavení od Evropské Unie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).