Hlavní navigace

Energetická burza Praha zahájí obchodování 17. července 2007

Burzovní komora Energetické burzy Praha stanovila 17. červenec 2007 jako termín zahájení obchodování na Energetické burze Praha (PXE). Od prvního obchodního dne budou pro účastníky připraveny celkem tři produkty dodávané v základním zatížením – fyzická dodávka elektrické energie na měsíce říjen, listopad a prosinec 2007 a stejný počet produktů ve špičkovém zatížení. Počínaje 25. červencem bude nabídka doplněna o speciální dvouletý produkt, vytvořený speciálně pro zahájení obchodování na burze.

Sdílet

„Termín zahájení obchodování byl vybrán na základě doporučení budoucích ůčastníků obchodování a jsem rád, že jsme splnili naše předsevzetí zahájit provoz v polovině července – říká Petr Koblic, předseda burzovní komory Energetické burzy Praha a generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

Obchodování na Energetické burze Praha bude zajišťovat plně elektronický obchodní systém AOS, který byl vyvinut speciálně pro potřeby nového trhu. Jeho logika vychází z prověřených systémů Burzy cenných papírů Praha, se kterými je AOS plně kompatibilní. Likviditu trhu budou udržovat tvůrci trhu, jejichž povinností bude za každé situace během obchodního dne stanovit (kotovat) nákupní a prodejní cenu na definované produkty.

Prvními produkty, se kterými burza zahájí 17. července obchodování, budou produkty s dodávkou v posledním čtvrtletí roku 2007. Od 25. července bude na trh zařazen speciální produkt, který byl vytvořen pro potřeby nově vznikajícího trhu. Jedná se o spojení dvou sérií ročních futures na roky 08 a 09 v základním zatížení (tzv. base load), kde cena na rok 2008 bude zafixována na základě tříměsíčního průměru ceny ročního futures 08 na německém trhu a od této ceny bude odečtena poslední známá průměrná cena ČEPS za roční přenosové profily. Cena na rok 2009 bude potom předmětem obchodování na PXE. „Díky této konstrukci umožníme přechod mezi aukčním systémem cenotvorby elektrické energie a obchodováním této komodity na burze bez větších cenových šoků, což výrazně přispěje ke stabilizaci našeho trhu. Obchodníkům se zároveň dostává do rukou produkt s garantovanou dodávkou odběru elektřiny na období dvou let, takže koneční odběratelé získají cenovou indikaci na delší období než bylo doposud zvykem“ – říká Petr Koblic.

Zúčtování obchodů na Energetické burze Praha bude zajišťovat společnost UNIVYC, a.s. Každý účastník obchodování musí mít uzavřenou smlouvu s tzv. clearingovou bankou, která za něj zajišťuje zúčtování uzavřených obchodů. Clearingová banka, která se stává na základě smlouvy se společností Univyc účastníkem zúčtování, přebírá plnou odpovědnost za splnění závazků plynoucích ze zúčtování burzovních obchodů účastníka obchodování se kterým má uzavřenu smlouvu o zajištění zúčtování. Servis clearingových bank nabízejí v současnosti Komerční banka, a.s., Československá obchodní banka, a.s., Česká spořitelna, a.s. a HVB Bank Czech Republic a.s.

Více informací o Energetické burze Praha, o systému obchodování a zúčtování naleznete na http://www.pxe.cz. Na této adrese budou po zahájení obchodování zveřejňovány průběžné informace z obchodování spolu s výsledky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).