Hlavní navigace

Energetická burza Praha podepsala smlouvy s prvními účastníky obchodování

PRAHA (10. července 2007) – Energetické burza Praha má podepsány smlouvy s prvními účastníky obchodování. Staly se jimi společnosti Pražská energetika, a.s. (PRE) a ČEZ, a.s.

Sdílet

Obě společnosti jsou prvními z řady aktivně testujících obchodníků, kterým se podařilo uzavřít smlouvu s tzv. clearingovou bankou a následně s Energetickou burzou Praha. Právě smlouva s bankou, která bude na trhu s elektrickou energií zajišťovat zúčtování uzavřených obchodů, je nezbytnou podmínkou účasti na obchodování. Clearingová banka, která se stává na základě smlouvy se společností Univyc účastníkem zúčtování, přebírá plnou odpovědnost za splnění závazků plynoucích ze zúčtování burzovních obchodů účastníka obchodování.

Obchodování na Energetické burze Praha bude zahájeno 17. července 2007 a předmětem obchodů budou produkty na poslední čtvrtletí roku 2007. Od 25. července bude na trh uveden tzv. složený produkt na roky 2008 a 2009, kde cena dodávky pro rok 2008 bude zafixována na EUR 50,42 a cena dodávky pro rok 2009 bude vystavena tržním mechanizmům. Fixace ceny dodávky pro rok 2008 bude platit maximálně do 27. srpna, kdy bude složený produkt rozdělen na dva samostatné futures kontrakty na základní zatížení (base load), které budou nadále volně obchodované.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).