Hlavní navigace

Elektrické zásuvky dostanou další vozy pro vlaky EuroCity

České dráhy vybaví všechny vozy první třídy řady Ampz pro vlaky EuroCity zásuvkami 230 V pro napájení přenosné elektroniky, např. notebooků a mobilních telefonů. Od jízdního řádu 2010 tak budou České dráhy poskytovat připojení k elektřině v 1. třídě všech vlaků EuroCity sestavených z domácích vozů. Nové a modernizované vozy 1. třídy nyní České dráhy standardně vybavují elektrickými zásuvkami. Do budoucna počítají se zavedením přípojek i ve vybraných typech vozů 2. třídy.

Sdílet

Značnou výhodou železniční dopravy je pohodlí, dostatečně velký osobní prostor a možnost využít vlak například pro práci. Proto stále více lidí využívá ve vlacích notebooky. Řada cestujících na nich během cesty pracuje, jiní pak relaxují a využívají cestu k shlédnutí filmů, na které jinak nemají čas. K efektivnímu využití přenosné elektroniky je vhodné mít ve vlaku také elektrické zásuvky 230 V. Ty se začínají stávat součástí moderních vozidel ČD, jak dokládá Rostislav Novák, ředitel odboru kolejových vozidel: Moderní osobní vozy 1. třídy pro dálkové i regionální vlaky vybavujeme během modernizací elektrickými zásuvkami a v současné době jsme se rozhodli osazovat zásuvky také do některých vozů 2. třídy. Ve druhé třídě jde například o druhou sérii moderních vozů Siemens, které využíváme pro vlaky EuroCity do Rakouska a Německa, nebo nově dodávané řídící vozy 954.2 s oddíly 1. i 2. třídy. U nich jsou nově instalované zásuvky v obou třídách.

V rámci rekonstrukce interiéru pěti vozů řady Ampz od společnosti Siemens bylo rozhodnuto doplnit o elektrické zásuvky také celou první devítikusovou sérii těchto vozů. Jedná se o jedny z nejvytíženějších vozů Českých drah. Při špičkovém nasazení v uplynulých letech dokázaly ujet za den i více než 1 500 kilometrů. To je srovnatelné s vysokorychlos­tními vlaky typu ICE, uvádí Rostislav Novák. Z toho důvodu České dráhy přistoupily k výměně interiéru u vozů, ve kterých byly použité sedačky italské společnosti Testori. „Nově do těchto pěti vagónů instalujeme sedačky typu ICE 3000 od německé společnosti Grammer, která vybavuje také rychlovlaky ICE,“ ilustruje rozsah úprav ředitel Rostislav Novák: Dále vyměňujeme opotřebované koberce a co přivítají hlavně aktivní cestující jsou elektrické zásuvky 230 V pro napájení přenosné elektroniky. Všech devět vozů první série jimi vybavíme během podzimu. České dráhy tak budou mít od jízdního řádu 2010 všechny vozy 1. třídy určené pro vlaky EuroCity vybaveny elektrickými zásuvkami pro napájení notebooků nebo mobilních telefonů.

České dráhy mají elektrickými zásuvkami 230 V pro napájení PC a notebooků vybaveny oddíly 1. třídy rychlovlaků pendolino, druhou jedenáctikusovou sérií vozů Siemens Ampz a 25 modernizovaných vozů 1. třídy pro vlaky EuroCity a InterCity. Zásuvky jsou instalovány také v oddíle 1. třídy příměstských souprav CityElefant a řídících vozů řady 954.2. U 2. třídy se zatím vyskytují v druhé patnáctikusové sérii vozů Bmz a u posledních dodávek řídících vozů 954.2. Na českém území jezdí také vagóny zahraničních železnic s podobným vybavením. Jde hlavně o vozy německých, rakouských a slovenských železnic zařazených do vlaků EuroCity.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).