Hlavní navigace

Stávající ekonomický vývoj z pohledu úvěrové pojišťovny

Letošní osmičkový rok byl a je zvláštní zejména pro ekonomiku zemí a jednotlivých podniků. Dlouhodobé ignorování signálů, o tom že se děje něco špatného přivedlo hospodářství hlavních světových ekonomik do problémů, které začaly finanční krizí, která postupně přerůstá do krize hospodářské, ale hlavně se jedná o krizi důvěry. Zasáhla nejdříve finanční instituce v USA a přelila se do Evropy. Odrazila se ve stavebnictví a automobilovém průmyslu.

Sdílet

Tempo růstu spotřeby domácností, která je hlavním tahounem růstu hospodářství většiny ekonomik, při rostoucí nejistotě a stoupající nezaměstnanosti zpomaluje již od roku 2006. V roce 2009 má tempo růstu dosáhnout polovičních hodnot ve srovnání s rokem 2004 a třetinových ve srovnání s rokem 2000 kdy bylo nejvyšší.

Pochopitelně že Česká republika, jako velmi otevřená a exportně orientovaná ekonomika, nemůže zůstat nezasažená, a to i přes stále zdravý finanční systém. Tudíž prohlášení o izolovaných ostrůvcích je zavádějící a ukazuje na nepřipravenost přijmout fakta. Tato fakta jsou z pohledu úvěrového pojistitele jasná. Za prvních deset měsíců letošního roku dosáhl počet ohlášených pohledávek v prodlení ze strany pojištěných společností nárůst 16 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, avšak jejich hodnota se zvýšila o 120 %.

Přímé příčiny můžeme, z pohledu úvěrové pojišťovny, rozdělit do tří skupin:
1) Zhoršená situace na trhu a následný pokles objednávek má za následek zvýšené napětí v cash flow jednotlivých podniků, včetně již tradičního problému druhotné platební neschopnosti.
2) Zpřísnění podmínek pro financování ze strany finančních institucí, zejména bank, a uplatňování náročnějších kritérií pro poskytování úvěrů.
3) Možnost aplikovat insolvenční zákon neobvyklým způsobem za účelem vyřizování obchodních sporů vedoucí k problémům postižených firem.

Uvěrová pojišťovna Euler Hermes Čescob, jako člen největší světové skupiny úvěrových pojistitelů Euler Hermes, musí na danou situaci reagovat konkrétními kroky v podobě přehodnocování rizik odběratelů svých klientů, která s probíhající krizí narůstají. Děje se tomu tak koordinovaně, v rámci celé skupiny po celém světě. Opatření se liší podle teritorií a podle hospodářských sektorů. Cílem tohoto procesu je především ochrana zájmů našich klientů. Těmito kroky jim dáváme signál k tomu zda a jak si mají přestavit platební podmínky, aby se vyhnuli problémům v obdržení platby. Převážná část klientů chápe naše preventivní opatření a snaží se přizpůsobit nastalé situaci.

Současně s tím významně roste zájem o služby pojištění pohledávek, které lze označit jako jeden z velmi účinných nástrojů omezení rizika nezaplacení pohledávek z obchodního styku nejenom v období ekonomického poklesu.

Euler Hermes Čescob, úvěrová pojišťovna, a.s. je předním pojistitelem pohledávek na českém trhu a členem světové jedničky v úvěrovém pojištění – skupiny Euler Hermes – která je rovněž jedním z lídrů v oblasti pojištění záruk a kaucí. Společnost se zejména specializuje na pojištění komerčních rizik krátkodobých dodavatelských úvěrů proti neplacení ze strany odběratele. Nabízí také vymáhání pohledávek a nově i pojištění záruk a kaucí. Euler Hermes vyvinul informační síť, která umožňuje analyzovat finanční stabilitu 40 miliónů firem na celém světě. Skupina chrání obchodní transakce ve výši 800 miliard euro. Pokrývá 36 % světového trhu úvěrového pojištění.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).