Hlavní navigace

EGAP překročil 100 miliard nově pojištěných úvěrů

Výroční valná hromada Exportní garanční a pojišťovací společnosti EGAP konaná dne 17. května 2005 konstatovala, že v roce 2004 dosáhla naše společnost v mnoha směrech vynikající výsledky. Charakteristickým rysem roku 2004 byl výrazný nárůst objemu nově pojištěných úvěrů a záruk, jejichž dynamika předčila i vysoké tempo přírůstku celého českého vývozu.

Sdílet

EGAP poprvé ve své historii překročil v roce 2004 hodnotu 100mld. Kč nově pojištěných úvěrů. Z toho úvěry s komerčním pojištěním činily 85 mld. Kč a objem úvěrů pojištěných se státní podporou přesáhl 17 mld. Kč. Pozitivní vliv úvěrového pojištění na český vývoz je přitom ale ještě mnohem vyšší: EGAP v mnoha případech pojišťuje pouze část hodnoty vývozního kontraktu, čímž umožňuje realizovat kontrakt mnohem větší hodnoty, než je pojistná hodnota krytá pojistkou. Celková hodnota vývozních kontraktů, které byly podpořeny úvěrovým pojištěním EGAP (pojištění se státní podporou + komerční pojištění) je tak o hodně vyšší a v roce 2004 přesáhla 178 mld. Kč. (To je pro srovnání více než 10% hodnoty celkového českého vývozu za loňský rok.)

Zvýšeným marketingovým úsilím a zaváděním elektronické komunikace s klienty se podařilo dosáhnout dalšího zvýšení dynamiky růstu komerčního pojištění, a to jak pojištěného objemu pohledávek, tak i předepsaného pojistného, při výrazném poklesu míry škodovosti.

Zesílená orientace českých vývozců na využití rozšířených možností uplatnění se na trzích Evropské Unie se projevila především v poptávce po komerčním pojištění, kde objem pojištěných pohledávek narostl meziročně o 30%, na předepsaném pojistném v komerčním pojištění EGAP meziročně vybral o 27 % více než v předchozím roce a jeho podíl na trhu komerčního úvěrového pojištění se v roce 2004 zvýšil o více než 5 procentních bodů a převýšil 55 %.

Nárůst byl ovšem zaznamenán i ve vyplacených škodách, a to celkem o 26,7 %, z toho o 7,8 % více vyplatil EGAP v komerčního pojištění. Na druhé straně byl EGAP velmi úspěšný při vymáhání pohledávek, kde se po mnohaletém úsilí podařilo dosáhnout splacení podstatné části pohledávky z úvěru na výstavbu elektrárny v Srbsku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).