Hlavní navigace

Dvě třetiny řidičů zaplatí u ČP příští rok méně za povinné ručení

Praha (18. října 2003) – Sazby povinného ručení České pojišťovny pro rok 2004 už neurčuje pouze objem motoru a hmotnost vozidla, ale především výše škod způsobených jednotlivými kategoriemi vozidel a hlavně samotnými řidiči. Dvě třetiny stávajících i většina budoucích klientů ČP jezdících bez nehod tak bude platit menší pojistné než v předchozích letech. Zatímco například letos majitel Škody Octavia 1,9 TDI, který doposud nezpůsobil žádnou dopravní nehodu, platil za povinné ručení svého automobilu (varianta Bonus Exclusive) 6936 Kč, příští rok to bude pouze 6822 Kč.

Sdílet

„Díky postupně se rozšiřující časové řadě informací o škodním průběhu jednotlivých kategorií vozidel i jednotlivých řidičů jsme mohli určit spravedlivější sazby než v předchozích letech. Do budoucna se tato diferenciace bude ještě více prohlubovat ve prospěch slušných řidičů,“ vysvětluje generální ředitel ČP Ladislav Bartoníček. Ačkoli většina řidičů bude za povinné ručení platit méně, neplatí to pro všechny kategorie vozidel. Sazby vzrostou například u tahačů návěsů a autobusů s hmotností nad pět tun. Svému okolí totiž způsobovaly v poslední době největší škody, dodává Bartoníček.

Stejně jako v minulých letech bude i v roce 2004 Česká pojišťovna motoristům nabízet povinné ručení ve dvou základních variantách: Bonus Exclusive a Standard. Pojištění Standard se základním limitem pojistného plnění (5 mil. Kč a 18 mil. Kč) však v souvislosti se vstupem naší země do Evropské unie motoristům ČP automaticky navýší na částku 18 mil. Kč pro hmotné škody a 35 mil. Kč pro škody na zdraví. K povinnému ručení všichni získají také zelenou kartu s rozšířenou platností pro území Litvy.

I letos bude možné u ČP pojistit vozidlo na extrémně krátkou dobu (např. jeden týden), což přivítají především majitelé autobazarů. Nemusejí tak riskovat, že budou již odhlášená auta projíždět s potenciálními kupci v běžném provozu bez povinného ručení. Od příštího roku bude Česká pojišťovna evidovat kromě bonusů za bezeškodní průběh také malusy.

V roce 2002 byla Česká pojišťovna v oblasti povinného ručení se 41 procenty lídrem trhu. Před rokem u ní bylo pojištěno 2 267 253 vozidel. Přestože počátkem letošního roku vyčistila svoji databázi od neplatičů, k 30. červnu rozšířila svoji evidenci na 2 281 640 automobilů. Motoristé, kteří si u České pojišťovny uzavřou novou smlouvu na povinné ručení a havarijní pojištění automaticky získají 2500 bodů do právě probíhající soutěže Superprogram TV Nova. Stávající klienti obdrží Superkupón v nominální hodnotě 500 bodů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).