Hlavní navigace

Důvěra podnikatelů se zvýšila, důvěra spotřebitelů klesla

Saldo souhrnného indikátoru důvěry (indikátoru ekonomického sentimentu) se v září 2007 meziměsíčně nepatrně snížilo (o 0,1 bodu). Saldo podnikatelského indikátoru se zvýšilo o 0,2 bodu. Saldo indikátoru důvěry spotřebitelů se snížilo o 1,5 bodu. Celková důvěra se meziměsíčně téměř nezměnila. Ve srovnání se zářím 2006 je saldo souhrnného indikátoru důvěry o 0,2 bodu vyšší, důvěra podnikatelů je 0,5 bodu vyšší a důvěra spotřebitelů je nižší o 0,7 bodu.

Sdílet

průmyslu se v září nezměnilo příznivé hodnocení celkové ekonomické situace. Většina respondentů očekává neměnnost poptávky, což se promítlo ve snížení salda hodnocení celkové poptávky. Hodnocení zahraniční poptávky se mírně zvýšilo. Zásoby se podle mínění respondentů nezměnily. Pro příští tři měsíce očekávají respondenti růst výrobní činnosti při neměnném vývoji zaměstnanosti. Pro příští tři i šest měsíců se očekává zlepšení ekonomické situace. Celkově se saldo indikátoru důvěry v průmyslu meziměsíčně snížilo (o 0,3 bodu) a v meziročním srovnání je o 4 body vyšší.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace meziměsíčně nezměnilo. Hodnocení celkové poptávky se snížilo. Pro příští tři měsíce respondenti předpokládají zrychlení stavební činnosti a stále počítají s růstem zaměstnanosti. Zajištění práce zakázkami odhadují respondenti na 8,3 měsíců. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou horší než v srpnu, pro příštích šest měsíců jsou lepší. Celkově se saldo indikátoru důvěry meziměsíčně snížilo o 0,5 bodu a je o 7 bodů nižší než v září 2006, kdy indikátor dosáhl nejvyšší hodnoty ve své historii.

odvětví obchodu se hodnocení současné ekonomické situace ve srovnání se srpnem zlepšilo. Podle mínění respondentů se zásoby v září zvýšily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců se oproti srpnu zhoršila. Celkově se saldo indikátoru důvěry z nejvyšší hodnoty v jeho historii (jíž dosáhlo v srpnu 2007) snížilo v září o 1,3 bodu. V meziročním srovnání je o 6,7 bodů vyšší.

Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v září mírně zvýšilo hodnocení současné ekonomické situace. Hodnocení poptávky se zvýšilo také. Její očekávání pro příští tři měsíce jsou nepatrně horší než v srpnu. Očekávání ekonomické situace jsou pro období příštích tří i šesti měsíců lepší než v srpnu. Celkově se saldo indikátoru důvěry oproti minulému měsíci zvýšilo o 1,3 bodu, ale je o 4 body nižší než před rokem.

Ze šetření mezi spotřebiteli v září vyplynulo, že ve srovnání se srpnem očekávají pro příštích dvanáct měsíců zhoršení celkové ekonomické situace i své finanční situace. U spotřebitelů poprvé převážilo očekávání poklesu nezaměstnanosti nad jejím růstem, očekávání ohledně nezaměstnanosti jsou tudíž nejnižší v jejich historii. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se výrazně zvýšil. Indikátor spotřebitelské důvěry se vlivem zhoršeného očekávání finanční situace domácností oproti minulému měsíci snížil o 1,5 bodu a v meziročním srovnání je o 0,7 bodu nižší.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).