Hlavní navigace

Důchod nestačí nahradit mzdu ani z poloviny

Aktuální důchodový poměr se pohybuje již jen kolem 40 procent. To znamená, že státní penze v průměru nenahradí ani polovinu posledního výdělku čerstvého důchodce. Jistá forma spoření na penzi tak bude pro obyvatele do budoucna nevyhnutelná.

Sdílet

Penzijní připojištění je stále důležitější forma zabezpečení se na stáří. To si uvědomují i obyvatelé ČR. V průměru už má uzavřené penzijní připojištění téměř polovina všech obyvatel starších dvaceti let . Podíl u práceschopných je dokonce 60 %. Do těchto statistik navíc nejsou započteni klienti nad 60 let, kteří tvoří pětinu z celkového počtu připojištěných. Osobně tato čísla považuji za velmi dobrý výsledek – Češi získávají zodpovědnější přístup k vlastní budoucnosti. Je důležité uvědomit si, že spoléhat se jen na výplatu penze od státu již současné generaci rozhodně stačit nebude, vysvětluje Petr Beneš, generální ředitel ČSOB Penzijních fondů.

Agentura Swiss Re vypracovala v této oblasti analýzu a dospěla k závěru, že v dnešní západní společnosti, s ohledem na očekávanou délku života, budou lidé potřebovat v průměru nejméně 70 % posledního příjmu. Bez soukromých příspěvků na důchod nebude možné udržet životní standard, na který jsou domácnosti zvyklé. A to bez ohledu na nepříznivý vývoj v demografických ukazatelích republiky, dodává Petr Beneš, který poukazuje na často zmiňovaný fakt, že postupně klesající počet obyvatel v produktivním věku nestačí na rostoucí počet obyvatel v důchodovém věku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).