Hlavní navigace

Dozorčí rada Českých drah, a.s., zvolila Josefa Bazalu novým předsedou představenstva společnosti

Dozorčí rada Českých drah, a.s., dnes na svém mimořádném zasedání zvolila Josefa Bazalu, dosavadního 1. náměstka generálního ředitele, do funkce předsedy představenstva akciové společnosti České dráhy. Před tím dozorčí rada přijala rezignaci Petra Kousala, který svůj úmysl odejít z vedení Českých drah oznámil již minulý týden.

Sdílet

Josef Bazala (49) vystudoval Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině, obor provoz a ekonomika v dopravě. V Československých a Českých drahách působí od roku 1981, kdy postupně zastával řadu – nejprve provozních a později manažerských funkcí. Na generálním ředitelství Českých drah začal Josef Bazala působit v roce 1993, kdy byl jmenován vrchním ředitelem Obchodně-provozní divize. V roce 1995 pak po dobu tří měsíců přechodně zastával funkci generálního ředitele. V letech 1996 – 2003 působil Josef Bazala v privátní sféře – jako jednatel a společník nově založené přepravní společnosti SpediTrans Praha, s.r.o. Ta se stala předním poskytovatelem přepravních služeb v oblasti nákladní přepravy a logistiky. V roce 2003 Josef Bazala své podnikatelské aktivity ukončil a nastoupil opět do Českých drah – na pozici 1. náměstka generálního ředitele a člena představenstva. V této funkci připravil plán strategického rozvoje ČD, a.s., a významně se tak podílel na procesu snižování nákladů firmy v letech 2003 a 2004.

Po svém zvolení prezentoval Josef Bazala následující priority, na které se hodlá coby nový předseda představenstva zaměřit:

Okamžité priority

• Dokončení kolektivního vyjednávání se zástupci odborových centrál a uzavření kolektivní smlouvy pro rok 2005.
• Navázat na dohodu s Ústeckým krajem o financování regionální osobní dopravy a úspěšně dokončit jednání se zbývajícími kraji, kde smlouva nebyla zatím uzavřena.

Priority v oblasti řízení společnosti
• Úprava struktury řízení společnosti tak, aby klíčové produkty Českých drah – osobní a nákladní doprava byly od 1. června 2005 z hlediska řízení postaveny na nejvyšší řídící úroveň a každá z těchto oblastí podléhala samostatnému náměstkovi generálního ředitele.

Dozorčí rada Českých drah, a.s., zároveň zvolila Jiřího Koláře novým členem představenstva společnosti

Dozorčí rada současně zvolila novým členem představenstva společnosti Jiřího Koláře, dosavadního ředitele odboru Řízení provozu. Ten byl zvolen namísto dosavadního člena představenstva a náměstka pro obchod a provoz, Jiřího Kloutvora, který se rovněž rozhodl na vlastní žádost odejít z vedení společnosti.

Jiří Kolář (1963) vystudoval v roce 1991 Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině a v roce 1999 absolvoval doktorandské studium na Univerzitě Jana Pernera v Pardubicích.

Ve Československých a Českých drahách pracuje od roku 1982, kdy postupně zastával řadu funkcí v oblasti řízení železniční dopravy (výpravčí, přednosta stanice a další). Od června 1999 působil jako ředitel Obchodně provozního ředitelství v Ústí nad Labem; do října 2004 pak ve své dosavadní funkci ředitele odboru Řízení provozu na generálním ředitelství ČD, a.s. v Praze.

Vedle dnešního mimořádného zasedání dozorčí rady proběhne v úterý 10. května 2005 zasedání nově zvoleného představenstva, na kterém se uskuteční volba nového generálního ředitele společnosti.

Petr Šťáhlavský
Tiskový mluvčí, České dráhy, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).