Hlavní navigace

Do Prahy se sjede rokovat 450 studentů z celé Evropy

Praha, 19. března - Ve dnech 22. až 25. 3. 2007 proběhne v Praze setkání delegátů studentských zahraničních klubů sdružených do sítě Erasmus Student Network – tzv. Annual General Meeting, AGM. Hlavními organizátory jsou dva studentské kluby - International Student Club (ISC) při ČVUT a ESN Buddy System při VŠE.

Sdílet

Do Prahy přijede na 450 zástupců studentských klubů sdružených do sítě Erasmus Student Network (ESN). Během zasedání studenti (v rámci oslav 20 let programu Erasmus) pokřtí žirafí slečnu Erasmínu. Křest se uskuteční 24.3.2007 v praž­ské Zoo.

Výroční setkání Erasmus Student Network v Praze – AGM

Akce je součástí oficiálních oslav 20 let výměnného studentského programu Erasmus v Evropě a výročí 50 let od podpisu Římských smluv. Zasedání hostí ČVUT v Praze v rámci oslav 300 let od svého založení. Na přípravách se podílí také Odbor pro informování o evropských záležitostech MMR ČR a Zastoupení Evropské komise v ČR.

„V Praze se AGM koná vůbec poprvé . Během čtvrtka se do Prahy sjede na 450 zástupců studentských klubů sdružených v ESN.“, vysvětluje student Michal Mildorf, jeden z hlavních organizátorů a dodává: „.Jsem velmi rád, že se nám tato organizačně náročná akce podařila naplánovat a doufám, že vše proběhne hladce. Na přípravách se podílí desítky dobrovolníků z řad studentů, kterým patří naše veliké díky za jejich pomoc.“

Na programu setkání je především je tzv Plennary Sessions – hlasování o rozpočtu, vedení ESN na další rok, úpravách stanov atp. Kromě toho se budou konat i akce přístupné veřejnosti – např. v kampusu ČVUT proběhne v pátek 23. března od 9:00 do 11:30 hod. informační veletrh Infomarket, na kterém budou zahraniční studenti prezentovat své země a univerzity pro zájemce o účast v programu Erasmus. (www.agmprague.org)

Oslavy 20 let programu Erasmus

Letošní rok uplyne již 20 let od doby, kdy po Evropě vyrazili v rámci programu Erasmus na výměnný zahraniční pobyt první studenti. Erasmus Student Network se toto výročí rozhodla oslavit ve všech studentských klubech, které jsou jejími členy. Čeští studenti oslavy pojali po svém a po dohodě s vedením pražské zoologické zahrady proběhne v sobotu 24.3. 2007 křest žirafí slečny Erasmíny.

Martina Chládová z organizačního týmu dodává: „Jsem ráda, že se nám něco takového vůbec podařilo. Jsme jedinou zemí, kde se v rámci oslav pořádá podobná akce, a proto doufám, že se Erasmína stane symbolem všech studentů. Její křest bude propojovat oslavy výročí 20 let Erasmu v Evropě a AGM, které se bude v Praze v té době konat.“

Křest proběhne v Africkém domě v pražské Zoo a začátek je plánován na 13 hodin. Kromě Erasmíny uvidí návštěvníci vystoupení kapely Zlatý Voči a budou možnost dozvědět se více o programu Erasmus u infokoutku. Kromě křestu žirafy má ESN ČR v plánu vyhlásit soutěž o nejlepší fotografie z výměnného pobytu a na podzim by rádi přichystali velikou open air party pro všechny studenty.

Výměnný program Erasmus

Program Erasmus je aktivita EU určená ke zprostředkovávání studentských výměn mezi univerzitami v Evropě. Česká republika se do programu zapojila v akademickém roce 1998–99 a od té doby programu využilo více než 25 tisíc českých studentů. Na druhé straně české univerzity již hostily přes 8 tisíc studentů z celé Evropy. (www.naep.cz)

O síti Erasmus Student Network

Erasmus Student Network sdružuje zahraniční studentské kluby na univerzitách v EU a umožňuje výměnu informací a kontaktů užitečných při organizování činnosti klubů. V současnosti je v síti registrováno téměř 240 klubů a přes 10 000 členů z celkem 31 zemí. Do ČR přijede během konání AGM celkem 450 zástupců těchto klubů. (www.esn.org)

O zahraničních studentských klubech

Zahraniční studentské kluby, jako je například ISC ČVUT a ESN VŠE – Buddy System, se snaží pomáhat zahraničním studentům na domácích univerzitách s příchodem do cizího prostředí a se seznámením s hostující zemí. Často organizují poznávací a sportovní zájezdy a taneční party, na kterých se mezi sebou setkávají domácí a zahraniční studenti. Činnost a chod těchto klubů zabezpečují dobrovolníci z řad studentů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).