Hlavní navigace

Dnes je Mezinárodní den bezpečnosti na železničních přejezdech

[Tisková zpráva] K plné třetině smrtelných nehod v železničním systému v Evropě dochází na železničních přejezdech, ale protože představují pouze okolo 2 % všech úmrtí na silnicích, je to vnímáno mimo železniční společenství jen jako minimální problém.

Sdílet

I proto vznikla iniciativa ILCAD – Mezinárodní den pro bezpečnost na silničních přejezdech, který připadá na 9. června. Svým nemalým dílem k bezpečnosti na přejezdech přispívá i pojišťovna Kooperativa, která v rámci projektu „Bezpečně do cíle“ připravila se společností Picodas Praha (distributor navigačních přístrojů značky Garmin a výrobce navigačních map) a Správou železniční dopravní cesty novou verzi automobilové mapy Atlas Czech určené pro navigace Garmin.

Nová mapa s předstihem upozorňuje na železniční přejezdy, na kterých došlo v minulosti k dopravní nehodě. Kritická místa jsou výrazně graficky vyznačena a doplněna také hlasovým varováním. „Dlouhodobě se zaměřujeme na zvýšení bezpečnosti na silnicích. Hlavním cílem této spolupráce je snaha přispět ke snižování počtu nehod na železničních přejezdech. Proto nová mapa dostala podtitul Bezpečně do cíle,“ přiblížil nový projekt Milan Medek, ředitel úseku marketingu pojišťovny Kooperativa. „Rádi bychom ve spolupráci s Kooperativou, a tím i  ve zvyšování bezpečnosti na cestách, pokračovali. V podzimní aktualizaci mapy Atlas Czech proto plánujeme vyznačení nebezpečných silničních úseků,“ dodal Ivo Steiner, marketingový ředitel českého zastoupení značky Garmin.

Není pochyb o tom, že vlak je nejbezpečnějším prostředkem pozemní dopravy. Teprve když jiné druhy dopravy zasahují do železničního systému, zvyšují se provozní rizika. Železniční přejezdy představují snadný způsob jak přejít koleje zcela v bezpečí, pokud ti, kteří je využívají, dodržují pravidla. „Statisticky je potvrzeno, že většina nehod, ke kterým dochází na železničních přejezdech, je způsobena účastníky silničního provozu a chodci zejména kvůli neukázněnosti,“ uvádí se v tiskové zprávě ILCAD.

Úkolem mezinárodní iniciativy ILCAD je co nejvíce rozšířit myšlenku bezpečnosti na přejezdech a zapojit do této problematiky co nejvíce aktérů v silničním sektoru, vládních agentur, železničních provozovatelů, infrastrukturních manažerů, policejních sborů i neziskových organizací zabývajících se vzděláváním. V iniciativě je zapojeno více než 40 zemí a evropských a mezinárodních železničních organizací (CER, EIM, UIC), Operation Lifesaver, the European Transport Safety Council (ETSC), the European Level Crossing Forum (ELCF), the European Railway Agency (ERA) a the UN-ECE Transport Division. Tento rok se do kampaně zapojila i Latinskoamerické železniční sdružení (ALAF) a Australasijské železniční sdružení (ARA).


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).