Hlavní navigace

Dnes byl spuštěn úvěrový registr pro leasingové a splátkové společnosti

Praha, 22. června 2005 – S několikadenním předstihem proti původně ohlášenému termínu dnes zahájil svou činnost Nebankovní registr klientských informací. V tuto chvíli obsahuje více než 150 000 záznamů o úvěrových, leasingových či splátkových kontraktech od osmi nejvýznamnějších leasingových a splátkových společností sdružených do zájmového sdružení právnických osob LLCB. Vývoj celého projektu a zajišťování služeb souvisejících s provozem registru má na starosti organizátor bankovního registru, společnost CCB - Czech Credit Bureau.

Sdílet

Nebankovní registr klientských informací (NRKI) je velmi dobře zabezpečená databáze informací o klientech, kteří jsou ve splátkovém vztahu s některou leasingovou společností nebo poskytovatelem spotřebitelských úvěrů či splátkového prodeje. Nebankovní splátkový registr je obdobou bankovního úvěrového registru, který úspěšně funguje již tři roky, řekl dnes Petr Kučera, předseda představenstva a výkonný ředitel CCB – Czech Credit Bureau, a.s. a dodal: Zásadní přidanou hodnotou NRKI z pohledu uživatelů systému, ale i spotřebitelů, je komplexnost sdílených dat. Nebankovní registr totiž obsahuje nejen negativní data (např. opožděné platby, nesplácení apod.), ale také pozitivní informace o splácení závazků, což bude mít mimo jiné pro bonitní klienty efekt rychlejšího a lehčího přístupu k finančním produktům.

NRKI provozuje zájmové sdružení právnických osob Leasing & Loan Credit Bureau (LLCB), jehož zakladateli je osm společností působících na území České republiky v oblasti leasingu a splátkového prodeje. Jsou to: ČSOB Leasing, a.s., GE Money Auto, a.s., GE Money Multiservis, a.s., CAC LEASING, a.s., CCB Finance, a.s., ŠkoFIN s.r.o., Leasing České spořitelny, a.s., a s Autoleasing, a.s. Význam, který novému registru členské společnosti přikládají, potvrdila i dnešní účast jejich vedoucích představitelů na tiskové konferenci. Zakladatelské společnosti v současné době představují 85% leasingového trhu v České republice. Počet členů sdružení se ale bude průběžně měnit a o členství se již nyní hlásí další leasingové společnosti nebo poskytovatelé splátkového prodeje.

Spuštění NRKI zásadně ovlivní trh leasingu a splátkového prodeje a omezí rizika plynoucí z nesolventnosti nebo podvodného jednání některých zákazníků. Měl by se stát také brzdou na cestě do bludného kruhu splácení úvěru úvěrem, do kterého se dostává stále více českých občanů, dodává Petr Kučera. Splátkový registr umožní rychle si udělat u každého klienta obrázek o jeho závazcích, a lépe tak posoudit jeho schopnosti splácet případný další závazek v podobě leasingu, splátkového prodeje nebo spotřebitelského úvěru. Pozitivní úvěrová minulost naopak umožní klientům NRKI získat kvalitnější finanční produkty.

Hlavní výhodou NRKI pro účastnické společnosti je snížení rizika nesplácených leasingů a spotřebitelských půjček. Pro účastníky bankovního i nebankovního registru je společným cílem umožnit vzájemnou výměnu informací mezi oběma registry. Na tomto projektu již několik měsíců pracují, aby splnily veškeré právní náležitosti, zejména s ohledem na ochranu osobních dat. Zahraniční zkušenosti ukazují, že finanční instituce v zemích s univerzálními pozitivními registry dosahují o zhruba 0,5 % méně defaultních klientů a zároveň umožňují o téměř 10% více akceptovaných smluv.

V okamžiku zahájení provozu je v registru téměř 90 000 osobních záznamů jejichž zařazení do NRKI bylo podmíněno souhlasem klienta podle zákona o ochraně osobních údajů. Data mohou být využita jen k přesně stanovenému účelu posouzení bonity a platební morálky konkrétního klienta a jsou zabezpečena proti jakémukoli zneužití. Každý klient si může ověřit informace o své osobě prostřednictvím klientského centra LLCB.

Na vývoji projektu se stejně jako u bankovního registru od počátku kromě výše uvedených členských společností podílel také akcionář společnosti CCB italská firma CRIF. CRIF poskytuje projektu svůj informační systém EURISC a podílí se na zpracování dat. Obdobný registr, který využívá několik set finančních institucí, provozuje CRIF v Itálii již více než 15 let.

Úlohou CCB v NRKI je zejména iniciace a vývoj celého projektu a poskytování servisních služeb. Správcem databáze, provozovatelem registru a subjektem, který shromažďuje dotazy leasingových a splátkových firem a zpět jim poskytuje úvěrové zprávy, je sdružení LLCB, z.s.p.o. LLCB dále kromě provozu klientského centra zajišťuje některé, především informační povinnosti vymezené platnými právními předpisy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).