Hlavní navigace

Dividenda ČEZu 77 Kč?

V případě neochoty vlády snížit prodejem svůj majetkový podíl ve společnosti ČEZ, kterým chce vláda sanovat díry ve státním rozpočtu, existuje varianta, jak naplnit přísloví o vlku a nesnědené koze. Při dividendě 77 Kč z jedné akcie by celková dividenda státu dala požadovaných 31 mld. Kč. Navíc by stát dostal 2,25 mld. Kč na daních z dividend od minoritních akcionářů.

Sdílet

Uplynulý týden byl pro obchodování s akciemi velmi zajímavý. Do popředí zájmu se dostal po delší odmlce ČEZ. Celkový týdenní objem obchodů na trhu RM SYSTÉM, který udělali drobní akcionáři, přesáhnul jen s touto emisí 100 mil. Kč. Nutno podotknout, že toto číslo je tvořeno převážně obchody klientů, investujících řádově desítky tisíc korun a využívající oblíbené pokyny EasyClick, které RM SYSTÉM zavedl v polovině září 2006. Volatilita trhu byla dána především termínem vyhlášení výsledků hospodaření za uplynulý rok a také spekulacemi o možném nebo nemožném prodeji části státního podílu v ČEZu.

Celkově trh ohodnotil výsledky pozitivně, i když na bázi čistého zisku vytvořila celá Skupina ČEZ „pouze“ 28,7 mld. Kč, což bylo o cca 0,5 mld. Kč méně než očekávání trhu. Čistý zisk připadajícího na akcionáře mateřského podniku byl pak o 1 mld. Kč nižší a dosáhnul 27,7 mld. Kč. V přepočtu na jednu akcii vytvořil ČEZ zisk necelých 47 Kč. Z tohoto čísla lze též odvodit pravděpodobnou dividendu. Pakliže společnost dodrží prezentovanou politiku a vyplatí 40 – 50 % z vytvořeného zisku, měla by se dividenda za uplynulý rok pohybovat v pásmu 19 – 23 Kč. V roce 2006 vyplatil ČEZ 15 Kč na akcii.

Na úrovni provozního zisku i tržeb společnost trh naopak potěšila, když za uplynulý rok dosáhnul prvně zmíněný ukazatel 40 mld. Kč a druhý rekordních 159,6 mld. Kč.

Stále nejasné obrysy má dlouho avizovaný prodej části státního podílu v ČEZu. V této věci bude jednat vláda příští týden. Zatím pravděpodobnější se jeví varianta prodeje přímo přes akciové trhy. Varianta prodeje části ČEZu přímo společnosti ČEZ, který by akcie následně delistoval, je pro akcii pozitivnější. Nicméně není jasné technické řešení, jakým by stát akcie prodal.

Kdybychom si trochu zaspekulovali a pohráli s čísly, bylo by zajímavé podívat se na jinou variantu, jak by stát mohl dostat potřebných 31 mld. Kč a zachovat si stávající podíl ve společnosti. Možné řešení je superdividenda, která by byla 77 Kč z jedné akcie. Při této výši výplaty by podíl státu dával právě potřebných 31 mld. Kč a minoritní akcionáři by dostali necelých 15 mld. Kč. V reakci na tyto a další zprávy akcie ČEZu uzavřely obchodní týden na 913,50 Kč.

Další společností, která ohlásila výsledky hospodaření byla Telefónica O2. I zde byl konsolidovaný čistý zisk lehce pod odhadem trhu, když společnost za rok 2006 vydělala přes 8 mld. Kč (+28,3 y/y). Naproti tomu tržby 61,3 mld. Kč odhad trhu překonaly, podobně dopadl i provozní zisk, který vzrostl o 18,3% na 11,2 mld. Kč. Již tradičně lépe se dařilo segmentu mobilních linek než linkám pevným. Velmi pozitivně trh přijal zprávu o dividendě za uplynulý rok, která by měla být 50 Kč z jedné akcie. Což při současném kurzu činí velmi slušný dividendový výnos 8,9%. Během čtvrtka a pátku titul posílil o 3,6% a uzavřel na 562,40 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).