Hlavní navigace

Deprese na kapitálovém trhu vs. neuvěřitelných +27% Tatry

Aneb jak probíhalo obchodování v uplynulém týdnu na trhu RM SYSTÉMU.

Sdílet

Uplynulý týden byl ve znamení nervozity, malých objemů obchodů a velkých výkyvů, které jsou s tímto spojeny. Celková negativní nálada na českém kapitálovém trhu je způsobena vybíráním zisku zahraničních investorů před blížícími se svátky. Během pondělí a úterý index RM S PK 30 poklesl o 4,3% až na tento týden minimálních 2 439 bodů. Vliv na pokles akciových trhů má bezesporu i vzrůstající cena ropy, která opět úspěšně atakuje hodnoty 70 USD za barel.

Jedním z mála rostoucích titulů byla opět Tatra. Kurz této akcie, která se obchoduje pouze na Volném trhu RM S, se vyhoupl z pondělních cen okolo 110 Kč až k pátečním hodnotám blížícím se 140 Kč. Zhodnocení 27% během jednoho týdne je způsobeno několika faktory. Prvním z nich je bezesporu naděje na získání 5 mld. státní zakázky pro českou armádu a druhou je pravděpodobný prodej Tatry, kterou v současné době z 80% vlastní americká společnost Terex. Tom Grlston, jeden z odpovědných ředitelů, se pro MF Dnes vyjádřil ve smyslu existence varianty brzkého prodeje. Možným kupcem je česko-slovenská společnost Penta.

Na oficiálním trhu RM S se největší pozornosti těšil tradičně ČEZ. Z hodnot přes 840 Kč se během několika dní akcie ČEZu propadly až ke čtvrtečním 807 Kč. Pátek byl ve znamení mírného optimismu, který zastihl kurz akcie v pásmu kolem 819 Kč. Zajímavých informací bylo tento týden hned několik. Tou nejmedializovanější je zpráva o odstoupení druhého muže ČEZu – Alana Svobody z představenstva společnosti, kvůli podezření z machinací s informacemi při prodeji akcií ČEZu.

Na pokles kurzu měli vliv většinou zahraniční akcionáři, kteří vybírali zisky. Nic na to nezměnily ani informace o investicích a akvizicích, které trh obvykle vnímá pozitivně. ČEZ tento týden oznámil, že hodlá v nadcházejících 15 letech investovat 30 mld. do obnovitelných zdrojů energie, z toho zhruba 20 mld. přímo do větrných elektráren. Další zprávou je, že ČEZ ovládnul Severočeskou energetiku, když uplatnil opční právo na koupi 39,04% akcií SČE, čímž navýšil svůj podíl ve společnosti na 96,14%. Předpokládané náklady na koupi jsou řádově 4 mld. Kč. ČEZ také uplatní vyvlastnění minoritních akcionářů SČE, přičemž cena této transakce se pohybuje kolem 400 mil. Kč. Podepsán byl i návrh smlouvy na koupi elektrárny ve Varně za celkových 9,9 mld. Kč.

Akcie Českého Telecomu pokračovaly v pozvolném poklesu zapříčiněném negativním sentimentem na kapitálovém trhu. K zisku akciím Telecomu nepomáhá ani vidina dividendy přesahující 9% z tržní ceny akcie. Neutrálně kurz zareagoval na zprávu o pokutě 205 mil. Kč (0,64 Kč/akcie), kterou společnosti udělil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Z pondělních hodnot kolem 505 Kč ČT oslabil až k pátečním 492 Kč, ale konec obchodního dne byl již ve znamení růstu a ČT končil na 501 Kč.

Na Volném trhu se v pátek obchodoval Mittal Steel Ostrava za 2 513 Kč, Vítkovice za 237 Kč, Třinecké železárny za 1 485 Kč.

Roman Jandík RM-SYSTÉM, a.s

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).