Hlavní navigace

„DEN, KDY SVÍTÍ SVĚTLUŠKY!“ - 23.září 2008

(V Praze, 16. září) Charitativní sbírková akce „Den, kdy svítí Světlušky!“ se letos uskuteční 23. září 2008. Ve více než 300 městech po celé ČR bude na 6.000 studentů a dobrovolníků nabízet sbírkové předměty - magnetky s kresbami nevidomé Pavly Francové za symbolickou částku 30 Kč a náramky se svítící Světluškou za 50 Kč. V loňském roce se ve sbírkový den podařilo shromáždit částku 6.705.296 Kč, která byla rozdělena na přímou pomoc nevidomým a zrakově postiženým. Patronkou projektu Světluška je Aneta Langerová, organizátorem Nadační fond Českého rozhlasu.

Sdílet

V průběhu celého roku můžete také přispívat na sbírkové konto Světlušky „deset devítek“ 99999 99999/0100 nebo zaslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS SVETLUSKA na číslo 87777. Generálním partnerem projektu Světluška je již třetím rokem finanční skupina AXA.

„Světluška za 5 let rozdělila téměř 50 milionů korun. Na začátku toho všeho byl Český rozhlas, dnes s námi pomáhají stovky tisíc lidí. Nesmírně si té důvěry vážíme“, uvedla Martina Kaderková.

A dodává: „Nejsou to jen Světlušky, kdo 23. září rozsvítí tři stovky českých a moravských měst. Jsou to všichni ti, kdo si od některého z 6 000 dobrovolníků, oblečeného do originálního kostýmu broučka, koupí charitativní náramek nebo magnet s obrázkem, který namalovala nevidomá Pavla Francová. Oba předměty jsou moc krásné. Na Světlušku se každým rokem obrací více a více lidí s naléhavou žádostí o pomoc. Věříme, že i díky těmto novým atraktivním předmětům překonáme hranici sedmi milionů korun.“

„Světluška pomáhá i nejmenším dětem. Díky podpoře Světlušky mohou odborníci ze Středisek rané péče pomáhat rozvíjet zrakové dovednosti dětí přímo v bezpečí jejich domova. Starší děti dostávají příspěvky například na pedagogickou asistenci do škol nebo na zakoupení hudebních nástrojů. Jako třeba Martin ze Dvora Králové, který dostal příspěvek na příčnou flétnu“, uvedla Aneta Langerová, patronka projektu Světluška.

Světluška dále připravuje na 20. listopad 2008 benefiční koncert Aneta pro Světlušku, který se již podruhé uskuteční v divadle Archa. Kromě Anety na něm vystoupí nevidomý romský hudebník Mário Bihári a také nevidomé děti. Oslovili jsme k hostování také další interprety. Smyslem koncertu, na kterém se všichni umělci podílí bez nároku na honorář, je podpořit myšlenku, o kterou Světluška dlouhodobě usiluje, a to že nevidomé děti patří domů, ne do ústavů. Cílem je získat finanční prostředky na pomoc zrakově postiženým dětem a dospělým. Koncert je vyvrcholením projektu Světluška a poděkováním partnerům, dárcům a dobrovolníkům, kteří Světlušku a nevidomé podporují. Živě jej odvysílá ČT1 a Čro1 – Radiožurnál.

Dlouhodobým generálním partnerem projektu Světluška je finanční skupina AXA, která již třetím rokem přispívá pravidelně na jeho realizaci darem ve výši 2 000 000 Kč. „Jsem rád, že se naše spolupráce rok od roku rozšiřuje. Původně jsme v roce 2006 začínali pouze finanční pomocí. V loňském roce jsme poprvé v průběhu sbírky umístili kasičky i na naše regionální pobočky a také sami naši zaměstnanci přispívali na sbírku. To chystáme i pro letošní rok. Rok 2008 byl významný také tím, že byl pro celou skupinu AXA ve znamení dobrovolnické činnosti. Naši zaměstnanci tak v rámci Projektu AXA Pomáháme srdcem pomáhali při stavbě Kavárny POTMĚ a pomáhali rovněž s doprovodem nevidomých, kteří v kavárně obsluhovali.,“ uvedl Marek Zeman, ředitel PR a komunikace finanční skupiny AXA.

Rozdělení výtěžku sbírky: Hospodaření Světlušky prověřuje každoročně audit. Výtěžek sbírky rozděluje Rada odborníků. Z 5. ročníku sbírky Světluška bylo rozděleno na projekty neziskových organizací 8.396.422 Kč, individuální žádosti byly podpořeny v celkové výši 1.773.737 Kč.

Mezi podpořenými projekty je mimo jiné Poradna pro otázky samostatného života lidí se zrakovým postižením sdružení Okamžik, projekty společnosti pro hluchoslepé LORM rozvíjející dovednosti lidí postižených ztrátou zraku i sluchu a projekty Středisek rané péče, které v celé ČR poskytují terénní služby rodinám s kombinovaně postiženými dětmi. Nadační příspěvky jsou rozdělovány v rámci pěti stálých grantových programů: Krok za krokem, Člověk v nouzi, Stipendijní program, Cesty ke společnému světu, Každý něco dokáže.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).