Hlavní navigace

Dejá vu ČEZu a poslední šance na dividendu Telefónicy O2

Téměř dvojnásobné objemy obchodů vykázal uplynulý týden akciový trh RM-SYSTÉM. Podíl na tom měla vyšší volatilita trhu, a také velký zájem klientů o nový způsob obchodování v segmentu EasyClick, kde se obchoduje v „minilotech“ s poplatkem pouze 0,3% z objemu obchodu.

Sdílet

Největší zájem byl o obchodování s akciemi ČEZu a Telefónicy O2. Hned v pondělí se akcie ČEZu vydaly směrem dolů a proti minulému pátku uzavřely týden se ztrátou 7,3%. Spíše náhodou je fakt, že přesně před rokem, ve druhé polovině září 2005, prošly akcie ČEZu obdobnou korekcí. Tehdy spojovanou s vybíráním zisků po delším období růstu.

Faktory, které působí na ČEZ v současné době jsou ale diametrálně odlišné. Prvotní impuls k propadu dal v neděli v Otázkách Václava Moravce ministr Tlustý, který se souhlasně vyjádřil o možností krytí velkých děr ve státním rozpočtu prodejem 16% státního podílu v ČEZu přes kapitálový trh. Negativní reakce byla spíše psychologická, strach z nadbytku akcií na trhu způsobil v pondělí rychlý pád až k 784 Kč, nicméně stát v současné době samozřejmě ještě žádné prodejní pokyny nedává. Je otázkou, zda současná vláda danou věc bude mít možnost vůbec řešit.

Další propad způsobila negativní nálada ve středoevropském regionu, způsobená nestabilní politickou situací v Polsku a Maďarsku. Akcie ČEZ týden uzavřely na 754,80 Kč.

Dividenda je jednoznačným motorem při obchodování s akciemi Telefónicy O2. Poslední možnost koupit akcie této telekomunikační společnosti s nárokem na letošní štědrou dividendu mají investoři v pondělí 25. září 2006, ale pouze na trhu RM SYSTÉM. Na pražské burze se už od čtvrtka obchodují akcie Telefónicy O2 bez nároku na dividendu a kurz je zde samozřejmě o dividendu nižší. Tento efekt je způsoben rozdílnou dobou vypořádání, která je na burze T+3 (akcionář má své akcie na svém účtu až tři dny po obchodu). Trh RM-SYSTÉM vypořádává on-line. V pátek titul uzavřel na 784,50 Kč.

V porovnání s předešlým týdnem ztratily akcie Unipetrol 13,20 Kč a týden uzavřely na 184,90 Kč. Za nervozitou stojí převážně polští státní zástupci, kteří v současné době vyšetřují okolnosti privatizace Unipetrolu. Dalším faktorem jsou pokračující spory minoritních akcionářů s PKN Orlen. Obávají se nízké ceny za prodej Kaučuku a Spolany, který polský koncern prodává v rámci restrukturalizace.

Poslední novinkou v Mittal Steel Ostrava je oznámení dalšího propouštění zaměstnanců společnosti. Během tří let by měla společnost zaměstnávat pouze 6 300 pracovníků. Týden uzavřely akcie této ocelářské společnosti na 2 520 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).