Hlavní navigace

Další růst cen pohonných hmot a cigaret

Hladina spotřebitelských cen vzrostla v květnu proti dubnu o 0,4 %. Tento růst ovlivnilo zvýšení cen v oddílech doprava a alkoholické nápoje a tabák. Meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil v květnu na 2,4 % (ze 2,5 % v dubnu 2007).

Sdílet

Meziměsíční růst cenové hladiny o 0,4 % způsobilo hlavně třetí měsíc pokračující zvyšování cen pohonných hmot, které v květnu představovalo 4,3 %. Také ceny tabákových výrobků po čtyři měsíce trvajícím růstu vzrostly v květnu o dalších 2,6 %. V oddíle bydlení vzrostlo čisté nájemné v bytech s regulovaným nájemným o 2,0 %. V oddíle zdraví byly vyšší sezónní ceny lázeňských pobytů o 10,7 %. V oddíle stravování a ubytování vzrostly ceny v závodních jídelnách o 0,6 % a ceny ubytovacích služeb o 0,7 %.

Mírně snižující vliv na cenový vývoj měl pokles cen potravin a nealkoholických nápojů způsobený zejména poklesem cen zeleniny vč. brambor o 8,4 %. Naopak ceny pekárenských výrobků a obilovin vzrostly o 2,5 % a ceny masa o 1,1%.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,4 % a ceny služeb o 0,2 %.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v květnu 2007 o 2,4 %, tj. o 0,1 procentního bodu méně než v dubnu 2007. Zpomalení cenového růstu nastalo v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde sezónní ceny zeleniny vč. brambor byly vyšší o 5,9 %, zatímco v dubnu o 24,8 %. Výrazně zpomalil i růst cen v oddíle pošty a telekomunikace. Důvodem bylo zvýšení telefonických a telefaxových služeb v loňském květnu.

Ceny v oddíle bydlení, voda, energie, paliva se v květnu opět staly skupinou nejvíce ovlivňující meziroční růst spotřebitelských cen, ale o prvenství se dělily s cenami v oddíle alkoholické nápoje a tabák. Ceny potravin a nealkoholických nápojů se v pořadí vlivu na meziroční inflaci posunuly z prvního místa v dubnu na třetí místo v květnu. V bydlení vzrostly ceny elektřiny o 7,9 % a tuhých paliv o 16,8 %. Vodné se zvýšilo o 6,7 %, stočné o 5,5 %. Čisté nájemné vzrostlo v bytech s regulovaným nájemným o 11,4 % a v bytech s tržním nájemným o 1,2 %. V oddíle alkoholické nápoje a tabák zrychlil růst cen tabákových výrobků na 14,5 % (z 11,7 % v dubnu). Z potravin byly vyšší zejména ceny pekárenských výrobků a obilovin o 13,9 % a ceny brambor o 42,9 %.

Naopak na snižování cenové hladiny působil pokles cen v oddíle doprava, kde ceny pohonných hmot přes jejich meziměsíční růst zůstaly o 2,9 % nižší než loni. Snížily se i ceny osobních dopravních prostředků o 2,3 %. Mírně nižší než loni byly i ceny odívání a obuvi. V oddíle bydlení klesly ceny zemního plynu o 8,2 %. Levnější než loni byly oleje a tuky, káva, čaj, kakao. Snížily se i ceny elektronických audiovizuálních přístrojů, fotografických a kinematografických zařízení a osobních počítačů v oddíle rekreace a kultura.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 2,1 % a ceny služeb o 2,6 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v květnu 2,1 %, což je o 0,1 procentního bodu méně než v dubnu.

Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 27 členských zemí EU byl podle předběžných údajů Eurostatu v dubnu 2,2 %, tj. o 0,1 procentního bodu méně než v březnu. Nejvíce vzrostly ceny v Lotyšsku (o 8,8 %) a Maďarsku (o 8,7 %) a nejméně ve Francii (o 1,3 %). Na Maltě byly o 1,1 % nižší než v dubnu 2006. Na Slovensku zpomalil růst spotřebitelských cen v dubnu na 2,0 % (ze 2,1 % v březnu). V Německu vzrostla cenová hladina stejně jako v březnu o 2,0 %.

Podle předběžných výpočtů vzrostl v ČR meziměsíčně HICP v květnu o 0,4 %, meziročně zpomalil na 2,4 % (ze 2,7 % v dubnu). Bleskový odhad meziročního růstu HICP pro eurozónu za květen 2007 je 1,8 %, jak uvedl Eurostat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).